Ֆրանսիան ողջունում է Աստրախանում ընդունված հայտարարությունը
Ֆրանսիան ողջունում է Աստրախանում հոկտեմբերի 27-ին ընդունված համատեղ հայտարարությունը, որով Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ, կատարել ռազմագերիների փոխանակում և զոհվածների դիակների վերադարձ։
Այդ մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի արտաքին գերատեսչության մամլո քարտուղար Բեռնար Վալերոն:
Դիվանագետը հույս է հայտնել, որ ձեռք բերված համաձայնությունը անհապաղ կիրականացվի, քանի որ այն կոչված է թուլացնելու լարվածությունը և նվազացնելու հրադադարի խախտման դեպքերը, որոնք վարջերս հաճախակի են արձանագրվում շփման գծում:
«Մեր երկիրը` Միացյալ Նահանգների ու Ռուսաստանի հետ նախագահելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում, միջնորդության առումով անում է հնարավորինը` օգնելու Հայաստանին ու Ադրբեջանին հասնել հակամարտության խաղաղ, արդարացի ու երկարատև լուծմանը», - ասել է Բ.Վալերոն:
Ֆրանսիացի դիվանագետը նաև կարծիք է հայտնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը հնարավոր է լուծել միայն «թափանցիկության ու երկխոսության ճանապարհով»:
Բեռնար Վալերոն կարևորել է ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի նախաձեռնողականությունը` ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում:

Франция приветствует принятую в Астрахани декларацию
Франция приветствует совместную декларацию, принятую 27 октября в Астрахани президентами Армении и Азербайджана по инициативе российского лидера Дмитрия Медведева, согласно который стороны согласились безотлагательно произвести обмен военнопленными и возвращение тел погибших при содействии сопредседателей Минской группы ОБСЕ и Международного комитета Красного Креста. С подобным заявлением выступил пресс-секретарь внешнеполитического ведомства Франции Бернар Валеро.
Дипломат выразил надежду, что достигнутая договоренность будет реализована незамедлительно, поскольку она призвана ослабить напряженность и прекратить случаи нарушения режима прекращения огня на линии соприкосновения.
"Наша страна, совместно с США и Россией председательствующая в Минской группе ОБСЕ, делает все возможное в плане посредничества, чтобы помочь Армении и Азербайджану добиться мирного, справедливого и долгосрочного решения конфликта", -отметил Валеро.
Он также выразил мнение, что конфликт вокруг Нагорного Карабаха возможно решить "только путем открытости и диалога".
Дипломат отметил, что МИД Франции приветствует личную приверженность президента России Дмитрия Медведева делу урегулирования нагорно-карабахского конфликта.