Ն.Պավլովիչ. «Էքսպո Ռուսաստան-Հայաստան-2010»-ը հաջողվել է
«Էքսպո Ռուսաստան-Հայաստան 2010» ամենամյա արդյունաբերական ցուցահանդեսի արդյունքները բավականին հուսադրող են: Երևանում անցկացվող ցուցահանդեսի վերաբերյալ նման գնահատական այսօր ասուլիսում տվեց միջոցառման կազմակերպիչ «Զարուբեժ Էքսպո» միջազգային համագործակցության տնօրեն Նիկոլայ Պավլովիչը:
«Ցուցահանդեսը հաջողվել է և այն հասել է իր նպատակին»,- ասաց Ն. Պավլովիչը, հավելելով, որ Հայաստանը ետխորհրդային տարածքում Ռուսաստանի ամենավստահելի գործընկերն է:
Ըստ նրա, նախորդ տարվա համեմատ շուրջ 1/4-ով ավելացել է այցելուների թիվը: Հայաստանի և Ռուսաստանի շրջանների ընկերությունների միջև արդեն ձեռք են բերվել նախնական պայմանավորվածություններ: Մասնավորապես, Արմավիրում նախատեսվում է հիմնել խոշոր տրամագծի խողովակների արտադրության հայ-ռուսական ձեռնարկություն, և նախագիծը հնարավոր է սկսվի արդեն հաջորդ տարվա առաջին կիսամյակում: Երկկողմ համագործակցության զարգացումներ են սպասվում դեղագործության, տրանսպորտի և այլ ոլորտներում: Ն. Պավլովիչը նշեց, որ այս ցուցահանդեսի արդյունքում համագործակցության պայմանագրերի թիվը դեռ կավելանա, քանի որ գործընթացը շարունակվում է: Նա հայտնեց, որ, օրինակ, նախորդ տարի ցուցահանդեսից հետո 36 պայմանագրեր են կնքվել հայկական և ռուսական կազմակերպությունների միջև:
Հիշեցնենք, որ «Էքսպո Ռուսաստան-Հայաստան 2010» ցուցահանդեսն այս տարի անցկացվել է հոկտեմբերի 28-30-ը: Ցուցահանդեսում հայկական մի շարք ընկերությունների հետ ներկայացել են Ռուսաստանի մոտ յոթանասուն ընկերություններ, որոնք ներկայացնում են էներգետիկայի, մեքենաշինության, տրանսպորտի, կապի և հեռահաղորդակցության, շինարարության, քիմիական արդյունաբերության և այլ ոլորտների նոր տեխնոլոգիաներ:

Н.Павлович: Выставка «Экспо Россия-Армения 2010» достигла цели
«Результаты ежегодной промышленной выставки «Экспо Россия-Армения 2010» довольно обнадеживающие», - об этом заявил сегодня журналистам организатор мероприятия, директор центра международного сотрудничества «ЗарубежЭкспо» Николай Павлович.
По его словам, Армения является самым надежным партнером на постсоветском пространстве. Н.Павлович отметил, что выставка достигла свой цели и между компаниями Армении и России уже приобретены предварительные договоренности.
В частности, в Армавирской области предусмотрено создание армяно-российского предприятия по производству труб крупного диаметра и реализация проекта возможно начнется уже в первом полугодии будущего года. Двустороннее сотрудничество ожидается и в сфере фармакологии, транспорта и других отраслях.
Как отметил Н.Павлович, количество договоров о сотрудничестве в результате промышленной выставки будет увеличиваться, поскольку процесс все еще продолжается. Н.Павлович сообщил, что в прошлом году после выставки было заключено 36 договоров между армянскими и российскими организациями.
Отметим, что в нынешнем году выставка «Экспо Россия-Армения 2010» проходила 28-30 октября. Вместе с армянскими компаниями в выставке участвовали порядка 70-ти российских предприятий, которые представляли новейшие технологии в таких отраслях, как энергетика, машиностроение, металлургия, строительство, химическая промышленность, связь и телекоммуникации и т.д.