Իրադրությունը շփման գծում անցած շաբաթ տակավին անհանգիստ էր
Անցած շաբաթ ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրությունը տակավին անհանգիստ էր: Հոկտեմբերի 24-ից 30-ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել են ավելի քան 165 անգամ: Առավել ինտենսիվ կրակահերթեր են արձանագրվել շփման գոտու Հադրութի և Մարտակերտի պաշտպանական ուղղություններում, որոնց արդյունքում հակառակորդի դավադիր գնդակից հոկտեմբերի 26-ի ժամը 16-ն անց 45-ի սահմաններում` հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից մեկում` զոհվել է Հարութ Աշոտի Գրիգորյանը:
Հատկանշական է, որ դարանակալ թշնամու սադրիչ գործողությունը տեղի է ունեցել շփման գծում ԵԱՀԿ առաքելության մոնիտորինգի անցկացումից ընդամենը ժամեր անց, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է իրադրության ապակայունացմանն ուղղված պաշտոնական Բաքվի ոչ կառուցողական մոտեցման մասին: Ասվածի մասին է փաստում նաև վերջին շրջանում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման հետևյալ վիճակագրությունը: Այսպես. միայն հոկտեմբեր ամսվա ընթացքում ադրբեջանական զինուժը “АК”, “СВД”, “ПК”, “ДШК”, “РПК”, “УТЁС” և “Սև նետ” հրաձգային զինատեսակներից հրադադարը խախտել է շուրջ 750 անգամ` ընդհանուր առմամբ արձակելով ավելի քան 7000 կրակոց: Այսքանից արվելիք հետևությունը, թերևս, մեկն է` Ադրբեջանի պաշտոնական և ոչ պաշտոնական քարոզչամիջոցներով տարածվող այն լուրերն ու տեղեկությունները, թե իբր հակամարտ զորքերի շփման գծում հայկական ուժերի կողմից պարբերաբար խախտվում է հրադադարի պահպանման ռեժիմը, ոչ այլ ինչ է, քան միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու նպատակային ապատեղեկատվություն:
Իսկ ինչ վերաբերում է հակառակորդի կողմից պարբերաբար իրականացվող սադրանքների չեզոքացմանն ուղղված ՊԲ գործողություններին, ապա դրանք կրում են համակարգված և նպատակային բնույթ, ինչը հնարավորություն է տալիս ոչ միայն անհրաժեշտության դեպքում ճնշելու ադրբեջանական դիրքապահների ագրեսիվությունը, այլև առաջնային գծում մշտապես լինել թելադրողի դերում: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ՊԲ լրատվական բաժինը:

ВС Азербайджана нарушили режим перемирия за неделю более 165 раз
На минувшей неделе оперативная ситуация на линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана была неспокойной.
Как сообщает пресс-служба министерства обороны НКР, в период с 24 по 30 октября передовые подразделения азербайджанской армии нарушили режим перемирия более 165 раз. Наиболее интенсивному обстрелу подверглись Гадрутский и Мартакертский оборонительные направления зоны соприкосновения. В результате обстрела на одной из позиций в северо-восточном направлении 26 октября в 16:45 погиб военнослужащий Арут Григорян.
Примечательно, что провокационные действия противника имели место спустя всего несколько часов после проведения миссией ОБСЕ мониторинга на линии соприкосновения, что в очередной раз подтверждает деструктивную позицию Баку, направленную на дестабилизацию ситуации. Об этом свидетельствует также статистика нарушений режима прекращения огня со стороны противника за последний период.
Только за октябрь месяц вооруженные силы Азербайджана 750 раз нарушали режим прекращения огня из различных видов оружия «АК», «СВД», «ПК», «ДШК», «РПК», «Утес» и «Черная стрела», в общей сложности произведя более 7000 выстрелов. Из этого можно сделать вывод: распространяемые официальными и неофициальными пропагандистскими средствами Азербайджана сведения о том, что якобы на линии соприкосновения режим прекращения огня периодически нарушается армянскими войсками, не что иное, как дезинформация с целью введения в заблуждение международного сообщества.
Что касается действий Армии обороны по нейтрализации периодически предпринимаемых противником провокаций, то они носят скоординированный и целевой характер, что предоставляет возможность в случае необходимости не только подавлять агрессию азербайджанских ВС, но и постоянно быть на передовой линии в роли диктующего.