Իրադրությունը շփման գծում անցած շաբաթ տակավին անհանգիստ էր
Անցած շաբաթ ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրությունը տակավին անհանգիստ էր: Հոկտեմբերի 24-ից 30-ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել են ավելի քան 165 անգամ: Առավել ինտենսիվ կրակահերթեր են արձանագրվել շփման գոտու Հադրութի և Մարտակերտի պաշտպանական ուղղություններում, որոնց արդյունքում հակառակորդի դավադիր գնդակից հոկտեմբերի 26-ի ժամը 16-ն անց 45-ի սահմաններում` հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից մեկում` զոհվել է Հարութ Աշոտի Գրիգորյանը:
Հատկանշական է, որ դարանակալ թշնամու սադրիչ գործողությունը տեղի է ունեցել շփման գծում ԵԱՀԿ առաքելության մոնիտորինգի անցկացումից ընդամենը ժամեր անց, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է իրադրության ապակայունացմանն ուղղված պաշտոնական Բաքվի ոչ կառուցողական մոտեցման մասին: Ասվածի մասին է փաստում նաև վերջին շրջանում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման հետևյալ վիճակագրությունը: Այսպես. միայն հոկտեմբեր ամսվա ընթացքում ադրբեջանական զինուժը “АК”, “СВД”, “ПК”, “ДШК”, “РПК”, “УТЁС” և “Սև նետ” հրաձգային զինատեսակներից հրադադարը խախտել է շուրջ 750 անգամ` ընդհանուր առմամբ արձակելով ավելի քան 7000 կրակոց: Այսքանից արվելիք հետևությունը, թերևս, մեկն է` Ադրբեջանի պաշտոնական և ոչ պաշտոնական քարոզչամիջոցներով տարածվող այն լուրերն ու տեղեկությունները, թե իբր հակամարտ զորքերի շփման գծում հայկական ուժերի կողմից պարբերաբար խախտվում է հրադադարի պահպանման ռեժիմը, ոչ այլ ինչ է, քան միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու նպատակային ապատեղեկատվություն:
Իսկ ինչ վերաբերում է հակառակորդի կողմից պարբերաբար իրականացվող սադրանքների չեզոքացմանն ուղղված ՊԲ գործողություններին, ապա դրանք կրում են համակարգված և նպատակային բնույթ, ինչը հնարավորություն է տալիս ոչ միայն անհրաժեշտության դեպքում ճնշելու ադրբեջանական դիրքապահների ագրեսիվությունը, այլև առաջնային գծում մշտապես լինել թելադրողի դերում: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ՊԲ լրատվական բաժինը:

The operational situation along the contact line of Karabakh-Azerbaijan armed forces kept strained over the past week. Between October 24 and 30, Azerbaijani army violated ceasefire regime more than 165 times most intensively firing at NKR positions in Hadrut and Martakert resulting in death of Armenian serviceman Harut Grigoryan on October 26, around 04:45 pm in Martakert.
It is noteworthy that the enemy undertook provocative actions just hours after OSCE monitoring mission which testifies to official Baku’s unconstructive approach aimed at destabilizing the situation. Thus, only in October, Azerbaijani army violated ceasefire over 750 times firing in total 7000 shots. Therefore, the only conclusion one should draw is that the reports issued by Azerbaijan’s official and unofficial sources of propaganda that allegedly Armenian forces periodically violate ceasefire regime on the contact line is nothing else but purposeful misinformation aimed at misleading the international community.
As to the NKR Defense Army operations aimed at neutralization of enemy’s periodical provocations, they are coordinated and purposeful which enables us not only to suppress enemy’s aggression but also to constantly keep the situation under control, NKR Defense Army reported.