Ահաբեկչություն Բաղդադի կաթոլիկ եկեղեցում. կան զոհեր
Նախօրեին Բաղդադի կաթոլիկ եկեղեցի են ներխուժել ահաբեկիչներ: Շուրջ 120 մարդ հայտվել էր պատանդի կարգավիճակում: Ահաբեկիչների պահանջն էր ազատել Եգիպտոսի և Իրաքի բանտերից մի խումբ հանցագործների:
Պատանդների փրկությանն ուղղված հատուկ օպերացիայի ժամանակ, ըստ Վեստի.ռու-ի, զոհվել է 19-ից 37 մարդ: Գրոհի ժամանակ մահապարտ-ահաբեկիչը պայթեցրել է ինքն իրեն` գոտկատեղին ամրացրած պայթուցիկի միջոցով:
Նշենք, որ նախքան եկեղեցի ներխուժելը ահաբեկիչները գրոհել էին ֆոնդային բորսան, որտեղ սպանել են անվտանգության երկու աշխատակցի:
Ըստ նախնական տվյալների` ահաբեկչական գրոհը կազմակերպել է «Ալ-Քայեդայի» ստորաբաժանումներից մեկը` «Իրաք` իսլամական պետություն» խմբավորումը:

В Багдаде во время штурма захваченной мечети погибли прихожане
В Багдаде во время операции по спасению заложников погибли, по разным данным, от 19 до 37 человек. Во время штурма все экстремисты были уничтожены. Среди захватчиков был смертник, который подорвал себя с помощью закрепленного на поясе взрывного устройства, сообщает Вести.ру.
Накануне боевики захватили церковь, в которой находились около 120 прихожан. Террористы удерживали заложников несколько часов, прежде чем началась спецоперация.
Прежде, чем ворваться в здание церкви, террористы атаковали здание фондовой биржи в Багдаде, где застрелили двоих охранников. В храм они попали, скрываясь от полиции.
По предварительным данным, атака была организована членами одного из подразделений "Аль-Каиды" - группировки "Исламское государство Ирак". Боевики требовали освободить несколько преступников из тюрем Египта и Ирака.