ՀՅԴ. ԼՂ խնդրի լուծման ճանապարհային քարտեզը չի բացառվում
Հիմնական իրադարձությունը հենց այն է, որ ԼՂՀ հարցի շուրջ իրադարձություն չի ծավալվում: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքերով` Աստրախանի հանդիպումն ավարտվեց մի հայտարարությամբ, որն ավելի հումանիտար բնույթ էր կրում, քան քաղաքական: «Քաղաքական լուծման համար առաջընթաց դեռ չկա, իսկ ինչ տեղի կունենա Աստանայում, կանխորոշել դեռ վաղ է»,- ասաց Վ.Հովհաննիսյանը և հարցադրում կատարեց, որ եթե այդ հայտարարության առաջարկները Հայաստանն ու Ադրբեջանը ընդունել են, ապա ինչո՞ւ այն չի ստորագրվում։
Անդրադառնալով Աստանայում կայանալիք հանդիպմանը` ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը նշեց, որ չի կարելի բացառել նաև այն, որ ԵԱՀԿ գագաթաժողովի ժամանակ ԼՂ խնդրի լուծման ճանապարհային քարտեզ կներկայացվի:
«Մեր երկրում գիշերը կարող է ճանապարհային քարտեզ ընդունվել՝ առանց բնակչության և քաղաքական ուժերի կարծիքը հարցնելու»,- ընդգծեց Վ. Հովհաննիսյանը:

АРФД: «Дорожная карта» по урегулированию конфликта не исключается
Основным событием является то, что вокруг урегулирования нагорно-карабахского конфликта не происходит никаких событий. Такую точку зрения высказал сегодня журналистам глава парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» Ваан Ованнисян.
По его словам, встреча в Астрахани завершилась заявлением, которое имеет больше гуманитарный характер, чем политический. «Для политического решения пока нет прогресса, а что произойдет в Астане, пока рано прогнозировать», - сказал В.Ованнисян. Депутат выразил недоумение в связи с тем, что предложения заявления согласованы и приняты Арменией и Азербайджаном. «Если эти предложения приняты, то почему не реализуются», - отметил В.Ованнисян.
Касаясь предусмотренной 1-2 декабря встречи в Астане, глава фракции АРФД отметил, что в ходе саммита ОБСЕ не исключается возможность представления «дорожной карты» по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
«Опыт показывает, что в нашей стране «дорожная карта» может быть принята ночью, даже без учета мнения народа и политических сил», - подчеркнул В.Ованнисян.