Գնաճը շարունակվում է
2010 թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 1.0 % գնաճ, ինչը հիմնականում պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գների 1.4 % գնաճի արդյունք է: Ոչ պարենային ապրանքների գները նշված ժամանակահատվածում աճել են 0.9 %-ով, իսկ ծառայությունների սակագները` 0.3 %-ով:
2010 թ. հունվար-հոկտեմբերին սպառողական գների միջին ամսական հավելաճը կազմել է 0.6 %, ինչը 0.3 տոկոսային կետով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համապատասխան ցուցանիշը (0.3 %): 2010 թ. հոկտեմբերին 2009 թ. հոկտեմբերի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 109.1 %, այդ թվում պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)` 112.5 %, ոչ պարենային ապրանքներինը` 106.6 %, ծառայությունների սակագներինը`104.9 %, իսկ հունվար-հոկտեմբերին 2009 թ. հունվար-հոկտեմբերի համեմատ` համապատասխանաբար 107.9%, 107.6, 110.6 և 107.3 %:
ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության համաձայն, հանրապետության դիտարկվող բոլոր քաղաքներում 2010 թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ սպառողական գներն աճել են 0.2-1.3 %-ով: Մայրաքաղաքում գնաճը կազմել է 1.3 %:

Food prices up 1.4 percent in October 2010 in Armenia
1.0 percent inflation was registered in Armenia’s consumer market in October 2010 compared to September 2010 which results from 1.4 percent increase in food prices (including alcoholic drinks and cigarettes). In the period under review, prices for non-food products went up 0.9 percent, tariffs of services 0.3 percent.
In January-October 2010 average monthly growth of consumer prices amounted to 0.6 percent marking 0.3 percent increase compared to an analogous period of the previous year (0.3 percent). In October 2010 consumer price index amounted to 109.1 percent compared to October 2009, including food 112.5 percent, non-food products 106.6 percent, tariffs of services 104.9 percent, and in January-October 2010 compared to January-October 2009 - 107.9, 107.6, 110.6 and 107.3 percents, respectively.
According to the National Statistical Service of the Republic of Armenia, all across Armenia, consumer prices went up from 0.2 to 1.3 percent in October 2010 compared to September 2010. Inflation in Yerevan was 1.3 percent.