Նախկին ԱԳ նախարար. «Աստանայում ճանապարհային քարտեզ չի լինի»
Ինչպես Աստրախանի, այնպես էլ Աստանայի հանդիպումից ՀՀ նախկին արտգործնախարար, ՀԱԿ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Արզումանյանը ԼՂ հարցի կարգավորման շուրջ առաջխաղացում չի ակնկալում: Այդ մասին ասաց նա այօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Արզումանյանի խոսքերով` բանակցային գործընթացը ցույց է տվել, որ դեռ չի հասունացել բեկումնային պահը. «Ինչպես միշտ, Աստանայում ևս կողմերը կրկին կկարևորեն Մինսկի գործընթացի կարևորությունը, ԵԱՀԿ անդամ երկրները միահամուռ աջակցություն կհայտնեն Մինսկի գործընթացին և կսահմանափակվեն ընդհանուր հայտարարությամբ»:
Պատասխանելով հարցին, թե հնարավո՞ր է Աստանայում ճանապարհային քարտեզ ընդունվի, նախկին ԱԳ նախարարը նշեց, որ ճանապարհային քարտեզը «մոդայիկ արտահայտություն» է:
«Չեմ կարծում, որ այդպիսի բան լինի: Սեղանին դրված են Մադրիդյան սկզբունքները, որոնք բացարձակապես անընդունելի են թե’ Հայաստանի, թե’ ԼՂՀ-ի համար: Ի վերջո, ցանկացած հայտարարություն կարելի է որակավորել որպես ճանապարհային քարտեզ»,-ընդգծեց Ա. Արզումանյանը:

Оппозиция не ждет прогресса по Карабаху от встречи в Астане
Представитель оппозиционного «Армянского национального конгресса», экс-глава МИД Армении Александр Арзуманян не ожидает прогресса в карабахском урегулировании после предстоящего саммита ОБСЕ в Астане.
По его словам, переговорный процесс показывает, что переломный момент еще не настал.
«Как всегда, на встрече в Астане стороны укажут на важность Минского процесса, страны-члены ОБСЕ выразят свою поддержку усилиям МГ ОБСЕ, и ограничатся неким заявлением», - сказал А.Арзуманян.
Он также скептически отнесся к возможности подписания в Астане так называемой «дорожной карты» по урегулированию карабахской проблемы.
«На столе переговоров находятся Мадридские принципы, которые неприемлемы и для Армении, и для Карабаха. В конечном счете, любое заявление можно охарактеризовать как дорожную карту», - отметил представитель АНК.