Էրդողանն առաջարկել է միջնորդ լինել Սերբիայի և Կոսովոյի միջև
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը` 2008 թվականից Սերբիայից անկախ ինքնահռչակված Կոսովո այցի ժամանակ երեկ հայտարարել է, որ Անկարան պատրաստակամ է աջակցել Բելգրադի և Պրիշտինայի միջև երկխուսությանը: Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ-Նովոստին, մեջբերելով Կոսովոյի և Մետոխիայի ռադիոն` թուրք վարչապետը հանդիպում է ունեցել Կոսովոյի վարչապետի պաշտոնակատար Խաշիմ Տաչիի հետ:
«Մենք պատրաստակամ ենք անելու այն ամենը, ինչն անհրաժեշտ է Կոսովոյի և Սերբիայի միջև երկխոսությանը, քանի որ դա կնպաստի Բալկաններում կայունությանն ու անվտանգությանը»,-ասել է Էրդողանը:
Թուրք պաշտոնյան կարծիք է հայտնել, որ Կոսովոյի անկախության ճանաչման գործընթացը կշարունակվի Բելգրադի և Պրիշտինայի միջև բանակցությունների մեկնարկից հետո:
Իր հերթին Տաչին նշել է, որ Թուրքիան կարևոր դեր է խաղում Սերբիայի և Կոսովոյի միջև հարաբերությունների նոր փուլի ձևավորման հարցում:
«Թուրքիայի ներգրավվածությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության մեծ նշանակություն ունի: Անցյալում տարածաշրջանը վերապրել է բազում բացասական իրադարձություններ, բայց այսօր բացվել է բարիդրացիական հարաբերությունների և եվրոատլանտյան ինտեգրման նոր էջ»,- ասել է Տաչին:

Эрдоган предложил посредничество в диалоге Белград-Приштина
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил в среду в ходе визита в край Косово, провозгласивший в 2008 году независимость от Сербии, о готовности Анкары содействовать диалогу между Белградом и Приштиной, передает Радио Косово и Метохии.
Как сообщает РИА Новости, Эрдоган провел в среду в Приштине переговоры с и.о. премьер-министра Косово Хашимом Тачи.
«Мы готовы сделать все необходимое для диалога Косово и Сербии, что будет способствовать стабильности и безопасности на Балканах», - сказал Эрдоган на пресс-конференции в Приштине.
Турецкий премьер выразил мнение, что процесс признания независимости Косово возобновится после начала переговоров между Белградом и Приштиной.
В свою очередь, Тачи отметил, что Турция играет важную роль в создании нового этапа отношений между Сербией и Косово.
«Вовлеченность Турции имеет большое значение для мира и стабильности в регионе. В прошлом регион пережил много негативных событий, но теперь открыта новая глава добрососедских отношений и евро-атлантической интеграции», - сказал Тачи.