4G տեխնոլոգիաների հանրային կենդանի ցուցադրություն Orange-ում
Հայաստանում Orange-ի ծառայությունների մեկնարկի առաջին տարեդարձին ընդառաջ` այսօր Orange-ը և Nokia Siemens Network-ը մեկնարկեցին 4-րդ սերնդի շարժական կապի տեխնոլոգիաների հանրային կենդանի ցուցադրություն: Միայն երկու օր` նոյեմբերի 4-ին և 5-ին, Orange-ի գլխավոր խանութում բոլոր այցելուները կկարողանան տեսնել նորագույն 4G տեխնոլոգիաների կենդանի ցուցադրություն:
«Այսօր մենք բացառիկ հնարավորություն ունենք հասարակության լայն շերտերին ցուցադրել և շոշափելի դարձնել 4G տեխնոլոգիաների հնարավորությունները: Այսօր Nokia Siemens Networks-ի հետ կենդանի ցուցադրությամբ մենք ևս մեկ կարևոր քայլ ենք անում` տեսանելի դարձնելու ապագայի շարժական կապը լայն հանրության համար: Orange-ի առաքելությունն է լինել Հայաստանում նորարարությունների ջատագովը և առաջնորդը», - ասաց Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:
«Ես հպարտ եմ այսօր հաստատել, որ Ֆրանս Տելեկոմ/Orange-ը լիովին տիրապետում է LTE տեխնոլոգիաներին և ունի անհրաժեշտ մասնագիտական ողջ պատրաստվածությունը: Այսօրվա կենդանի ցուցադրությունը դրա լավագույն արտահայտումն է», ասաց Orange- Տեխնիկական տնօրեն Ժան-Մարի Գարսիան:
Ինչպես հայտնում են ընկերությունից, «Nokia Siemens Networks» ընկերությունն աշխարհի առաջատարներից մեկն է LTE կամ ինչպես սովորաբար ասում են` 4G տեխնոլոգիաների ներդրման ոլորտում, և մենք ուրախ ենք համագործակցել Orange Արմենիայի հետ, որի հետ մեր համատեղ գործունեությունն արդեն բազմիցս ապացուցել է իր արդյունավետությունը և լավագույն արդյունքը վերջնական սպառողի համար: Nokia Siemens Networks ընկերության մշակած LTE ցանցը տեխնիկապես հնարավորություն է տալիս ստանալ առավելագույնը մինչև 160 Մբիթ/վրկ արագություն ներբեռնման և մինչև 50 Մբիթ/վրկ արագություն վերբեռնման համար », ասաց NSN Արմենիա ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Մուրադ Վարձելյանը:
4G կամ LTE տեխնոլոգիան շարժական ցանցային տեխնոլոգիաների զարգացման ամենավերջին ստանդարտն է` GSM/EDGE և UMTS/HSPA ցանցային տեխնոլոգիաներից հետո: Ապագայում 4G կփոխի ինտերնետի օգտագործման ներկա պատկերացումները` մասնավորապես թույլ տալով ստանալ բարձր որակով մուլտիմեդիա բովանդակություն ոչ միայն տանը, այլ նաև շարժման մեջ, ինչպես նաև` օգտագործել համակարգչային ծրագրերն ու անձնական բովանդակությունն առցանց:

Public demo of mobile technologies of 4th generation in Orange
Towards the first anniversary of launch of Orange services, today Orange and Nokia Siemens Networks presented public demo of mobile technologies of 4th generation. During only two days, on November 4th and 5th, all visitors can see live demo of the latest 4G technologies in the Orange Flagship Store.
Bruno Duthoit, Orange Armenia CEO, said: “Today we have an exclusive opportunity to show the possibilities of 4G technologies to wide public, but also to make them touch and feel the future. With this live demo together with Nokia Siemens Networks we make another step forward to tangible the technologies of the future to public. It is the mission of Orange to be the supporter and the leader of innovation in Armenia.”
Jean-Marie Garcia, Orange Armenia Technical Director, said: “I am proud to confirm that France Telecom/Orange has the necessary technological expertise for LTE technologies and the public live demo we make today is a good example. ”
Murad Vardzelyan, NSN Armenia General Director, said: “Nokia Siemens Networks” is one of the leading companies for the implementation of LTE technologies more often known under the name “4G”. We are happy to cooperate with Orange Armenia with whom our joint activities have proved mane times their efficiency and best result for the end user. The LTE network elaborated by Nokia Siemens Networks technically allows to reach a maximum download speed of 160 Mbps and up to 50Mbps upload speed.
4G or LTE technology is the latest standard in the mobile network technology tree that produced the GSM/EDGE and UMTS/HSPA network technologies. 4G will change in the future the current conception of internet usage, in particular making possible the high-quality usage of multimedia services not only at home but also on the move, as well as cloud-computing.