Ալիզադե. ԱՄՆ-ի հայամետ դիրքորոշումը չի փոխվի
«Ամերիկայի քաղաքականությունը երկկուսակցական է և երբեք արմատապես չի փոխվում` անկախ նրանից իշխանության մոտ դեմոկրատներն են թե` հանրապետականները: Ամերիկայի ղեկավարության հայամետ դիրքորոշումը 1988-ից է և պահպանվում է մինչ օրս` ինչպես դեմոկրատների, այնպես էլ հանրապետականների մոտ», - հայտարարել է ադրբեջանցի քաղաքագետ Զարդուշտ Ալիզադեն` «Զերկալո» պարբերականին:
Խոսելով Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի դեսպանի նշանակման, մասնավորապես Մեթյու Բրայզայի թեկնածության շուրջ` քաղաքագետը նշել է, որ դեսպանի նշանակման ձգձգումը կապված է ինչպես ԱՄՆ ներքին, այնպես էլ «Օբամայի վարչակազմի արտաքին քաղաքականության հետ, որն, իհարկե, ինչ որ բանից դժգոհ է»:
«Նրանք ինչ որ բան են ուզում ստանալ Ադրբեջանից, և դա կապված է ոչ թե ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հետ, այլ ԱՄՆ-ի պետական շահերի: Նրանք դա չեն ստանում և դժգոհություն են արտահայտում` չնշանակելով դեսպանին», - ասել է Ալիզադեն:

Alizade: U.S. not to change its pro-Armenian position
“America’s two-party system never changes radically no matter who holds the power – Democrats or Republicans. American leadership’s pro-Armenian position dates from 1988, and both Democrats and Republicans have retained it up to the present,” Azerbaijani political scientist Zardusht Alizade told the Zerkalo paper.
Commenting upon appointment of Ambassador of U.S. to Azerbaijan, particularly, Matthew Bryza’s candidature, the expert said that appointment is delayed due to domestic problems in U.S. as well as to “Obama administration’s foreign policy, its discontent with something.”
“They seek to get something from Azerbaijan related not to democracy and human rights but to state interests of U.S. They fail to get it and express their discontent by not appointing ambassador.”