Գրանթ Թորնթոն Ամիօ-ն` արդեն նաև  Տաջիկստանում
2010 թ. հոկտեմբերի 1-ից Գրանթ Թորնթոն Ինթերնեշնլի Հայաստանյան անդամ Գրանթ Թորնթոն Ամիօ ընկերության նոր դուստր ձեռնարկությունը սկսեց իր գործունեությունը ծավալել Տաջիկստանում:
Ինչպես հայտնում են ընկերությունից, լինելով տարածաշրջանի առաջատար աուդիտորական և խորհրդատվական ընկերություն՝ Գրանթ Թորնթոն Ամիօն ունի 140-ից ավելի աշխատակազմ, ովքեր աշխատում են Հայաստանի, Վրաստանի, այսուհետ նաև Տաջիկստանի գրասենյակներում:
«Բոլորովին վերջերս Դուշանբեում գրանցեցինք մեր նոր դուստր-ձեռնարկությունը, ինչը կարևոր քայլ է մեզ համար տարածաշրջանում մեր ցանցը զարգացնելու ուղղությամբ: Մենք հույս ունենք, որ Գրանթ Թորնթոնը կունենա նույնպիսի հաջողություններ, ինչպիսիք գրանցեցինք Վրաստանում: Հոկտեմբերի 1-ից Գրանթ Թորնթոն Տաջիկստանը պաշտոնապես ընդգրկվեց Գրանթ Թորնթոն Ինթերնեշնլի կազմում որպես լիարժեք անդամ»,- ասել է Գրանթ Թորնթոն Ամիօ ընկերության տնօրեն- բաժնետեր Գագիկ Գյուլբուդաղյանը:
Գրանթ Թորնթոն Տաջիկստանի տնօրեն- բաժնետեր է նշանակվել Գրանթ Թորնթոն Ամիօ ընկերության բաժնետեր Գուրգեն Հակոբյանը:
Պարոն Հակոբյանը նշեց. «Մենք միշտ մասնակցել ենք միջազգային մրցույթներին, որի հետևանքով էլ վերջին տարիներին բավարար թվով հաճախորդներ ձեռք բերեցինք Տաջիկստանում: Արդյունքում որոշեցինք հիմնել մեր դուստր ձեռնարկությունը այնտեղ: Ներկայումս մեր հիմնական խնդիրն է զարգացնել նորաստեղծ ընկերությունը և ձեռք բերել առաջատար դիրքեր շուկայում: Այդ գործընթացը կիրականացվի Տաջիկստանում տեխնիկական և մարդկային ռեսուրսների ընդլայնման, տեղական աշխատողների և իվերջո բաժնետերերի ներգրավման միջոցով»:
Գրանթ Թորնթոնը հանդիսանում է միջազգային աուդիտորական և խորհրդատվական անկախ ընկերություններ միավորող համաշխարհային խոշորագույն կազմակերպություններից մեկը: Անդամ ընկերությունները մասնավոր և հանրային ոլորտի ձեռնարկություններին մատուցում են աուդիտորական և խորհրդատվական ծառայություններ:

Grant Thornton Amyot – in Tajikistan now
From 1st of October 2010, a new Grant Thornton member firm started its operations in the Republic of Tajikistan. The firm has been established with the support of Grant Thornton Amyot LLC, the Armenian Member of Grant Thornton International. Being a leading auditing and advisory firm in the region, Grant Thornton Amyot LLC, with has more than 140 staff in working in Armenia, Georgia and Tajikistan. “We have recently registered our new subsidiary in Dushanbe, which is an important step for us towards developing our network in the region. We hope that this firm will enjoy the same level of success as our firm experienced in Georgia. On October 1st, 2010 Grant Thornton Tajikistan officially joined Grant Thornton International as a full member,”- said Gagik Gyulbudaghyan, the Managing Partner of Grant Thornton Amyot LLC.
Gurgen Hakobyan, Partner of Grant Thornton Amyot, has been appointed as the Managing Partner of Grant Thornton Tajikistan.
Mr. Hakobyan mentioned: “We have always participated in international tenders and have that helped us to develop a client base in Tajikistan in recent years. As a result we decided to establish a subsidiary in this territory and attract even a larger market share. Currently our main objective is to develop the newly established company and acquire leadership on the market, through increase of our technical and human resource capacity in Tajikistan. A significant part of this process would involve attraction and further development of local personnel and partners”.
Grant Thornton is one of the world's leading organisations of independently owned and managed accounting and consulting firms. These firms provide audit and advisory services to privately held businesses and public interest entities.