ԱՊՀ երկրների արդարադատության նախարարների նիստը` Տաջիկստանում
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Գևորգ Դանիելյանը նոյեմբերի 2-3-ը Ռուսաստանի դաշնության Կազան քաղաքում մասնակցել է ԱՊՀ անդամ-պետությունների արդարադատության նախարարների խորհրդի 5-րդ նիստին և, միաժամանակ, դիտորդի կարգավիճակով ներկա գտնվել նույն քաղաքում այդ օրերին ընթացող ԵՎՐԱԶԵՍ-ի անդամ-պետությունների արդարադատության նախարարների խորհրդի 16-րդ նիստին: Այս մասին հայտնում է արդարադատության նախարարի մամուլի խոսնակը:
Խորհուրդն անդրադարձել է հետևյալ հիմնահարցերի քննարկմանը` ա) վարչարարության բարելավման իրավական հիմքերի վերանայման ասպեկտները, բ) անվճար իրավաբանական օգնության արդի հիմնախնդրները, գ) դատական ակտերի կատարման ոլորտում միջազգային իրավական համագործակցության բարելավման ուղիները և դ) վեճերի արտադատական քննության գործում հաշտարարի ինստիտուտի ներդրման սոցիալ-քաղաքական հիմքերը:
Նշված հարցերի առնչությամբ Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարն անդրադարձել է արդեն իսկ ձեռք բերված արդյունքներին և ներկայացրել մի շարք առաջարկություններ: Մասնավորապես, խորհդում հավանության են արժանացել հետևյալ հիմնադրույթները` ա) անվճար իրավաբանական օգնության հիմքում դնել ոչ թե գործերի բնույթը, այլ` հաճախորդի վճարունակությունը, բ) արմատապես վերանայել վարչարարության սկզբունքները, դրանցում գերակա դեր վերապահելով կառավարման էլեկտրոնային համակարգին, պաշտոնատար անձանց հետ շփումների նվազմանն ու, հետագայում` բացառմանը, կառավարմանը մասնակցելու սահմանադրական իրավունքի մատչելիության ապահովմանը և այլն:
Միաժամանակ, Հանրապետության արդարադատության նախարարն առաջարկել է վերանայել իրավական համագործակցության վերաբերյալ նախկինում կնքված միջազգային պայմանագրերը, դրանք դարձնել առավել գործնական: Մասնավորապես, ըստ նախարարի, արդի համակարգչային մատչելի տեղեկատվության առկայության պարագայում ժամանակավրեպ են բոլոր այն դրույթները, որոնք կողմերին պարտավորեցնում են մինյանց փոխանցել տեղեկատվություն` ընդունված օրենսդրական ակտերի, նախաձեռնությունների, գործունեության վիճակն արտացոլող վիճակագրական տվյալների վերաբերյալ: Փոխարենը մեծ արդիականություն են ձեռք բերել կոնկրետ հարցադրումներով ամփոփ վերլուծությունների արդյունքները համատեղ քննարկելու և նմանաբնույթ այլ խնդիրները:
Բոլոր նախարարները համակարծիք են եղել են հարցում, որ հարկ է ներդնել իրավական ակտերի գործողության մոնիտորինգի ինստիտուտը, որպեսզի հնարավոր լինի կոնկրետ չափանիշներով գնահատել ընդունված օրենքի փաստացի արդյունավետությունը, իսկ արդյունքները հաշվի առնել իրավական ակտերի մշակման աշխատանքներում:
Խորհրդի որոշմամբ ԱՊՀ անդամ-պետությունների արդարադատության նախարարների խորհրդի հերթական 6-րդ նիստը կայանալու է Տաջիկստանում` 2011թ. սեպտեմբերին:

6-ое заседание СМЮ стран-членов СНГ состоится в Таджикистане
Министр юстиции Армении Геворк Даниелян 2-3 ноября принял участие в Казани в 5-ом заседании Совета министров юстиции стран-членов СНГ и присутствовал в статусе наблюдателя на 16-ом заседании Совета министров юстиции государств-членов Евразийского экономического сообщества (ЕврАзЭС), сообщает пресс-служба министерства юстиции.
В ходе заседания Совета обсуждались актуальные вопросы предоставления бесплатной юридической помощи, аспекты пересмотра правовых основ улучшения администрирования, пути улучшения международного правового сотрудничества в сфере выполнения судебных актов, социально-политические основы внедрения института омбудсмена в процессе внесудебного рассмотрения исков.
Министр юстиции Армении в ходе заседания Совета представил ряд предложений, которые удостоились одобрения. В частности, о предоставлении бесплатной юридической помощи с учетом платежеспособности клиента, пересмотре принципов администрирования, приоритетности электронной системы управления для сокращения контактов с должностными лицами, а в дальнейшем, полного исключения, обеспечении доступности конституционного права участия в управлении и т.д.
Г.Даниелян также внес предложение о пересмотре заключенных в прежнем договоров по международному правовому сотрудничеству, с целью сделать их более функциональными. По мнению Г.Даниеляна, в условиях наличия современной доступной информационной базы, все те положения, которые обязывают стороны передавать друг другу информацию о принятых законодательных актах, инициативах и статистических данных о деятельности, являются устаревшими.
Министры юстиций стран-членов СНГ сошлись в мнении, что необходимо внедрять институт мониторинга действия правовых актов, для создания возможности оценки фактической эффективности принятых законов по конкретным стандартам и учета этих результатов в разработке правовых актов.
Согласно решению Совета очередное 6-ое заседание Совета министров юстиции стран-членов СНГ состоится в сентябре 2011 года в Таджикистане.