Սարիբեկյանի դիակի վրա հայտնաբերվել են կտտանքների հետքեր
Ադրբեջանի կողմից գերեվարված ՀՀ քաղաքացի Մանվել Սարիբեկյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ առանձին դաժանությամբ դիտավորյալ սպանության հատկանիշներով:
«Գեղարքունիքի մարզի Թթուջուր գյուղի բնակիչ Մանվել Սարիբեկյանը (ծնված՝ 27.02.1990թ). գերեվարվել էր 2010 թվականի սեպտեմբերի 11-ին: Նախնական տվյալներով՝ 20-ամյա երիտասարդը մի քանի խոշոր եղջերավոր անասունների տարել էր արոտավայր: Ժամը 17-ի սահմաններում «Քեղուտ» հանդամասում, մառախուղի հետեւանքով կորցնելով կողմնորոշումը նա հայտնվել էր հայ-ադրբեջանական սահմանի վրա եւ գերեվարվել ադրբեջանցիների կողմից:
2010 թվականի նոյեմբերի 04-ին ադրբեջանական կողմը Հայաստանին է հանձնել Մանվել Սարիբեկյանի դին, ով, ադրբեջանական պաշտոնական հայտարարությունների համաձայն, մահացել է 2010 թվականի հոկտեմբերի 5-ին՝ խեղդամահության հետեւանքով:
Դիակի նախնական զննությամբ պարզ է դարձել, որ այն պատշաճ կերպով չի պահպանվել Ադրբեջանում, քանզի դիակը եղել է քայքայված: Դիակի դատաբժշկական հետազոտության արդյունքում պարզ է դարձել, որ դիակի վրա առկա են կտտանքների հետքեր, ինչը վկայում է, որ Մ.Սարիբեկյանը ենթարկվել է խոշտանգումների, անմարդկային վերաբերմունքի:
ՀՀ գլխավոր դատախազի ցուցումով՝ ոստիկանությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (դիտավորյալ սպանություն՝ առանձին դաժանությամբ): Նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչությանը», - հայտնում է ՀՀ Գլխավոր դատախազության մամլո ծառայությունը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ` նախաքննության, դատաբժշկական փորձաքննության ընթացքում հետազոտության արդյունքների մասին տեղեկատվություն կտրամադրվի լրացուցիչ:

На теле Манвела Сарибекяна обнаружены следы насилия
По факту смерти плененного ранее Азербайджаном гражданина Армении Манвела Сарибекяна возбуждено уголовное дело по признакам убийства с особой жестокостью, сообщили в Генпрокуратуре Армении.
«При предварительном осмотре трупа стало ясно, что тело М.Сарибекяна не сохранялось в Азербайджане в надлежащем виде, поскольку труп местами разлагался. В результате судебно-медицинской экспертизы, стало ясно, что на теле существуют следы насилия, что свидетельствует о том, что он подвергался пыткам и нечеловеческому обращению», - говорится в сообщении Генпрокуратуры.
По указанию генерального прокурора Армении в полиции возбуждено уголовное дело по ч.2 ст.104 УК Армении (преднамеренное убийство с особой жестокостью). Предварительное следствие поручено вести главному следственному управлению полиции.
Житель села Ттуджур Гегаркуникской области Армении Манвел Сарибекян (год рождения 27.02.1990) был захвачен в плен 11 сентября 2010 года. По предварительным данным, 20-летний Сарибекян в условиях тумана потерял ориентировку местности на пастбище, где пас скот, и, оказавшись на армяно-азербайджанской границе, был захвачен в плен.
4 ноября 2010 года Азербайджан передал Армении труп М.Сарибекяна, который по сообщению Баку, скончался 5 октября 2010 года в результате удушья.