Թուրքիան և Վենեսուելան կհամագործակցեն էներգետիկայի ոլորտում
Հետաքրքրությունը, որ Վենեսուելայի նախագահը դրսևորում է Թուրքիայի հանդեպ, նոր ազդակ է հանդիսացել երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման համար: Թուրքիան և Վենեսուելան, որտեղ գտնվում են նավթի խոշոր հանքեր, կհամագործակցեն էներգետիկայի ոլորտում, իսկ թուրք գործարարները կաջակցեն Վենեսուելայի զարգացմանը, հաղորդում է ТРТ russian-ը:
Վենեսուելայի Արտաքին գործերի նախարար Նիկոլաս Մադուրո Մորոսը Անկարայում հանդիպումների ընթացքում հանդիպել է նաև Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Թաներ Յիլդիզի հետ: Թուրքիայի և Վենեսուելայի միջև ստորագրվել է էներգետիկ ոլորտում համագործակցության համաձայնագիր:
Ստորագրման արարողության ընթացքում Թաներ Յիլդիզը հայտարարել է. «Շնորհիվ այս համաձայնագրի Թուրքական պետական նավթային ընկերությունը նախագծեր կիրականացնի նավթի հետախուզական, արդյունահանման և մարքետինգի ոլորտներում և այլ հանքավայրերում»:
Վենեսուելայի ԱԳՆ ղեկավար Մորոսն իր հերթին հայտարարել է, որ թուրքական ընկերությունների ներկայացուցիչները հաջորդ շաբաթ կայցելեն իր երկիր և կոչ է արել թուրք գործարարներին ներդրումներ կատարել Վենեսուելայում:
Նշվում է, որ երկու երկրներն այսուհետ կհամագործակցեն էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, առևտրի և այլ շատ ոլորտներում: Երկու երկրների ներկայացուցիչներն աշխատում են նաև մի նախագծի վրա, որը նախատեսում է առևտրի ժամանակ ազգային արժույթի օգտագործում:

Турция и Венесуэла будут сотрудничать в сфере энергетики
Интерес, проявляемый президентом Венесуэлы к Турции, послужил новым импульсом к развитию отношений между двумя странами. Турция и Венесуэла, где находятся крупные месторождения нефти, будут сотрудничать в области энергетики. С другой стороны, турецкие предприниматели окажут поддержку развитию Венесуэлы, сообщает ТРТ russian.
Министр иностранных дел Венесуэлы Николас Мадуро Морос в ходе своих встреч в Анкаре встретился с министром энергетики и природных ресурсов Турции Танером Йылдызом. Между Турцией и Венесуэлой подписано соглашение о сотрудничестве в энергетической сфере.
В ходе церемонии подписания соглашения Танер Йылдыз заявил следующее: «Благодаря данному соглашению Турецкая государственная нефтяная компания (ТПАО) осуществит проекты в области поиска, добычи и маркетинга нефти и других месторождений».
Глава МИД Венесуэлы Морос в свою очередь заявил, что представители турецких компаний на следующей неделе прибудут в его страну и призвал турецких предпринимателей инвестировать в Венесуэлу.
Отмечается, что обе страны отныне будут сотрудничать в сферах энергетики, сельского хазяйства, торговли и во многих других сферах. С другой стороны, представители стран работают над проектом, предусматривающим расчёт торговли в национальной валюте.