Գ.Հարությունյան.. Հայ-թուրքական բանակցություններ կան նաև այսօր
Հայ-թուրքական դիվանագիտությունը միշտ էլ եղել է, բանակցություններ, հանդիպումներ ու քննարկումներ կան նաև այսօր: Այս մասին ասուլիսում ասաց «Նորավանք» ԳԿՀ տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առաջին փուլը, ինչպես ասաց Հարությունյանը, ավարտվել է հօգուտ Հայաստանի, քանի որ միջազգային հանրությունն իմացավ, որ Հայաստանը հուսալի գործընկեր է` ի տարբերություն Թուրքիայի:
«Եթե սկսվի գործընթացի երկրորդ փուլը, որը հնարավոր է, ապա պետք է հիշենք ասացվածքը, որ մի գետը երկու անգամ չեն մտնի: Սա կլինի նոր իրողություն այդ գործընթացում, կլինի ուժերի նոր հարաբերակցություն: Սակայն այս դեպքում Հայաստանն ավելի շատ համախոհ երկրներ կունենա, քան նախկինում»,- ասաց «Նորավանք» հիմնադրամի տնօրենը:

Г.Арутюнян: Армяно-турецкие переговоры проходят и сегодня
Армяно-турецкая дипломатия была всегда, а переговоры, встречи и обсуждения проходят и сегодня. Об этом заявил сегодня журналистам директор научно-образовательного фонда «Нораванк» Гагик Арутюнян.
По словам политолога, первый этап урегулирования армяно-турецких отношений уже завершен в пользу Армении, поскольку международное сообщество узнало, что Армения является надежным партнером, в отличие от Турции.
«Если начнется второй этап процесса, что вполне возможно, то мы должны помнить пословицу, что в одну и ту же реку нельзя вступать дважды. Этот процесс должен стать новой реальностью, новым соотношением сил, однако в данном случае, у Армении будет больше единомышленников, чем прежде», - сказал Г.Арутюнян.