Գ.Հարությունյան.. Հայ-թուրքական բանակցություններ կան նաև այսօր
Հայ-թուրքական դիվանագիտությունը միշտ էլ եղել է, բանակցություններ, հանդիպումներ ու քննարկումներ կան նաև այսօր: Այս մասին ասուլիսում ասաց «Նորավանք» ԳԿՀ տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման առաջին փուլը, ինչպես ասաց Հարությունյանը, ավարտվել է հօգուտ Հայաստանի, քանի որ միջազգային հանրությունն իմացավ, որ Հայաստանը հուսալի գործընկեր է` ի տարբերություն Թուրքիայի:
«Եթե սկսվի գործընթացի երկրորդ փուլը, որը հնարավոր է, ապա պետք է հիշենք ասացվածքը, որ մի գետը երկու անգամ չեն մտնի: Սա կլինի նոր իրողություն այդ գործընթացում, կլինի ուժերի նոր հարաբերակցություն: Սակայն այս դեպքում Հայաստանն ավելի շատ համախոհ երկրներ կունենա, քան նախկինում»,- ասաց «Նորավանք» հիմնադրամի տնօրենը:

Armenian-Turkish diplomacy has always existed, even today there are talks, meetings and discussions, Director of “Noravank” Scientific Educational Foundation, Gagik Harutyunyan told reporters in Yerevan.
According to him, the first phase of Armenian-Turkish normalization process ended in favor of Armenia since the international community saw that Armenia is a reliable partner in difference to Turkey.
“If the second phase launches, it will be absolutely a new process, with new ratio of forces. However, in this case, Armenia will have more supporters than formerly,” expert stated.