«Մենք նստած ենք ոսկու դեզի վրա և չգիտենք այդ մասին»
Այս տարվա առաջին կիսամյակի տվյալներով Հայաստանում արձանագրվել է գինու արտահանման ցուցանիշի 53 տոկոս աճ` անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Արտահանման 65-70 տոկոսը բաժին է ընկնում ԱՊՀ երկրներին, 30 տոկոսը` ԱՄՆ-ին և ԵՄ երկրներին: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին տեղեկացրեց Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը:
Ըստ նրա` ԱՄՆ և ԵՄ արտահանվող գինիների սպառողների 95 տոկոսը սփյուռքահայերն են, ովքեր գնում են «նոստալժիկ զգացմունքների հետևից»:
«Հայկական սփյուռքը կատարում է երկակի դեր` խիստ բացասական և խիստ դրական: Դրական` այն առումով, որ գնում է հայկական գինին, և բացասական, քանի որ գնում է միայն այն պատճառով, որ այդ գինին հայկական է»,- նշեց Ա. Հարությունյանը:
Ըստ նրա` այս հանգամանքը չի ստիպում հայ արտադրողին, որ նա բարձրացնի գինու որակը:
Մասնագետի հաշվարկներով, եթե սփյուռքում գինի օգտագործող յուրաքանչյուր ընտանիք գոնե տարեկան մեկ շիշ գինի գնի, ապա Հայաստանի ռեսուրսները չեն հերիքի:
«Մենք նստած ենք ոսկու դեզի վրա և չգիտենք այդ մասին»,- շեշտեց Հայաստանի գինեգործների միության նախագահը:

Диаспора США и ЕС потребляет 95% экспортируемого армянского вина
По данным первого полугодия нынешнего года в Армении зафиксирован 53% показатель экспорта вина, по сравнению с показателем прошлого года. Более 65-70 % экспорта приходится на страны СНГ, США и ЕС. Об этом сообщил сегодня журналистам председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян.
По его словам, потребителями 95 процентов экспортируемого армянского вина в США и странах ЕС являются представители Диаспоры, которые просто испытывают «чувство ностальгии».
«Армянская диаспора выполняет двоякую роль: очень отрицательную и очень положительную. Положительную в том смысле, что покупает армянское вино, а отрицательную – поскольку покупает это вино лишь по той причине, что оно армянское», - отметил А.Арутюнян.
Как подчеркнул А.Арутюнян, это обстоятельство не способствует тому, чтобы армянский производитель работал над повышением качества вина. Согласно расчетам специалиста, если в Диаспоре каждая армянская семья будет покупать в год хотя бы одну бутылку вина, у Армении просто не хватит ресурсов.