Սեուլում քննարկվել են գլոբալ տնտեսության խնդիրները
«Մեծ քսանյակի» երկրների նախագահները և գագաթնաժողովին հրավիրված պետությունների կառավարության ղեկավարները Սեուլում քննարկել են գլոբալ տնտեսությանը և շրջանակային համաձայնագրի մշակմանն առնչվող հարցեր: Այս մասին հաղորդում է Վեստի.ռու-ն:
Նիստը բացել է Հարավային Կորեայի նախագահ Լի Մեն Բակը` հրավիրելով մասնակիցների ուշադրությունը համաշխարհային տնտեսության այնպիսի խնդիրների վրա, ինչպիսիք են գլոբալ դիսբալանսները, որոնք խոչընդոտում են կայուն տնտեսական աճի վերականգնումը:
Այնուհետև ելույթ է ունեցել Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անխել Գուրրիան` տեղեկացնելով ներկաներին կազմակերպության կառուցվածքային փոփոխությունների վերաբերյալ:
Առաջին լիագումար նիստի ավարտից հետո երկրների առաջնորդները կշարունակեն աշխատանքը: Երկրորդ նիստի գլխավոր թեման է ֆինանսական ինստիտուտների վերափոխումը:

В Сеуле обсуждены вопросы глобальной экономики
Президенты и главы правительств стран «двадцатки», приглашенных государств, а также руководители международных финансовых организаций в Сеуле начали первое пленарное заседание саммита.
Главной темой заседания избраны вопросы глобальной экономики и подготовки рамочного соглашения, сообщает «Вести.ру».
Президент Южной Кореи Ли Мен Бак открыл заседание, призвав в своем выступлении обратить особое внимание на такую проблему мировой экономики, как глобальные дисбалансы, препятствующие восстановлению устойчивого экономического роста.
После выступления Ли Мен Бака генеральный секретарь Организации по экономическому сотрудничеству и развитию Анхель Гурриа проинформировал участников встречи о структурной реформе ОЭСР.
По завершении первого пленарного заседания лидеры продолжат работу. Темой второй сессии станет реформа международных финансовых институтов.