Ա.Հարությունյան. Տարին հաջող էր գնինեգործների համար
«Տարին հաջող էր գինեգործների համար»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը և նշեց, որ այս տարի գինեգործները մթերել են 135 հազար տոննա խաղող:
Բանախոսը նշեց, որ այս տարվա մթերման ցուցանիշները մի փոքր ավելի են, քան անցյալ տարի, երբ մթերվել է 128-129 հազար տոննա, բայց ավելի քիչ` քան 2007 և 2008թթ.-ին, երբ մթերվել էր 144 հազար տոննա:
«Այս տարին յուրահատուկ էր` համեմատաբար բարձր որակի խաղող ունեցանք»,- շեշտեց Ա. Հարությունյանը և որակը պայմանավորեց ինչպես լավ եղանակային պայմաններով, այնպես էլ խաղողամշակների կողմից լավորակ հումքի մատակարարմամբ:
Ըստ նրա, խաղողի մթերման միջին գինը այս տարի մի փոքր ավելի բարձր էր, քան անցյալ տարի` 124 դրամ անցած տարվա 117-ի դիմաց:
Այս տարվա խաղողի մթերման միջին գինը շատ ցածր էր 2007 և 2008թ.-ի մթերման միջին գների հետ համեմատած, երբ խաղողի մթերման միջին գինը համապատասխանաբար 140 և 142 էր կազմել:
«Անցյալ տարվա հունվար-սեպտեմբերի հետ համեմատած գինու իրացման բնագավառում գրանցվել է 20 տոկոս աճ, 20 տոկոսի աճ էլ` կոնյակի»,- ընդգծեց Ավագ Հարությունյանը և հավելեց, որ այս տարվա թանկացումները խաղողի մթերման գների վրա չեն ազդել:

А.Арутюнян: Год был удачным для виноделов
«Год был удачным для виноделов», - заявил сегодня журналистам председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян. По его словам в нынешнем году виноделы заготовили 135 тысяч тонн винограда.
А.Арутюнян отметил, что показатели этого года чуть выше прошлогодних, когда было заготовлено 128-129 тысяч тонн, однако меньше, чем в 2007 и 2008 годах, когда показатель достигал до 144 тысяч тонн.
«В нынешнем году мы имели также сравнительно высокое качество винограда», - отметил А.Арутюнян. По его словам, качество обусловлено как благоприятными погодными условиями, так и поставкой хорошего сырья виноградарями.
А.Арутюнян сообщил, что средняя цена заготовки винограда в нынешнем году была чуть выше, чем в 2009 году и составляла 124 драмов против прошлогодних 117 драмов.
«В сфере реализации вина в нынешнем году по сравнению с январем-сентябрем прошлого года зафиксирован 20% рост, и 20% рост реализации коньяка», - подчеркнул А.Арутюнян. Председатель Союза виноделов сообщил, что рост цен в этом году не отразился на цены заготовки винограда.