Կ. Աճեմյան. «Ադրբեջանն աշխարհին ներկայանում է Ալիևի արձաններով»
ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Կարինե Աճեմյանի կարծիքով, ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոնի անցկացումը Հայաստանում կարելի է դիտարկել երկու տեսանկյունից` բարոյական և մշակութային: Այս մասին նա ասաց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Հիշեցնենք, որ Խաղաղարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոնի նախագահ Գեորգի Վանյանի նախաձեռնությամբ երեկ պետք է մեկնարկեր Ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոնը Երևանում, որը, սակայն, ձախողվեց: Նշենք, որ փառատոնի անցկացման գաղափարը բողոքի մեծ ալիք էր բարձրացրել հասարակության շրջանում:
Աճեմյանը նկատեց, որ այժմ, երբ հրադադարի ռեժիմն անընդահատ խախտվում է հակառակորդի կողմից և Ադրբեջանի առաջին դեմքից հնչում են ռազմատենչ հայտարարություններ, փառատոնի անցկացումը նմանվում է ռոմանտիզմի, որը տեղին չէ:
«Մշակութային տեսանկյունից ևս երկխոսություն չի կարող լինել, քանի որ Ադրբեջանը սնանկ է մշակույթից և իր բարդույթները հաղաթահարելու ձև է գտել` ռազմավարություն իրականացնելով ոչնչացնում և սեփականացնում է մեր մշակութային արժեքները»,- ասաց Կ. Աճեմյանը:
Ըստ նրա` փառատոնը մշակութային երկխոսության միջոց չէ, այն` երկխոսությունը, պետք է լինի քաղաքական և դիվանագիտական օղակներում:
«Ադրբեջանը մշակութային ժառանգություն չունի և աշխարհին ներկայանում է Ալիևի արձաններով կամ էլ ուրիշների մշակութային արժեքները սեփականաշնորհելով»,- ասաց նա և հավելեց, որ չի բացառվում, որ այդ ֆիլմերը կարող են լինել նաև հակահայկական:
ԱԺ պատգամավորի խոսքերով` հասարակական կազմակերպությունն օրիգինալ և խաղաղասեր երևալու համար է կազմակերպել նման փառատոն: Նա խորհուրդ տվեց ՀԿ-ին իր ֆինանսներն ուղղել ավելի ազգանվեր գործերի իրականացմանը:

К.Ачемян: Азербайджан предстает перед миром памятниками Г.Алиеву
Проведение фестиваля азербайджанских фильмов в Армении можно рассматривать с двух точек зрения – моральной и культурной. Такое мнение высказала сегодня в ходе встречи с журналистами член парламентской фракции Республиканской партии Армении Карине Ачемян.
Напомним, что по инициативе директора Кавказского центра миротворческих инициатив Георгия Ваняна накануне в Ереване стартовал фестиваль азербайджанских фильмов, который однако был провален. Отметим, что идея проведения фестиваля вызвала большую волну протеста среди общественности Армении.
К.Ачемян отметила, что, сейчас, в обстановке, когда постоянно нарушается режим прекращения огня со стороны противника и первое лицо Азербайджана периодически озвучивает воинственные заявления, проведение фестиваля похоже на романтизм, который совершенно неуместен.
«С культурной точки зрения, также не может быть диалога, поскольку Азербайджан в этой сфере – банкрот и нашел способ для преодоления своих комплексов в реализации стратегии уничтожения и присвоения наших культурных ценностей», - сказала К.Ачемян.
По ее словам, фестиваль не является средством культурного диалога, этот диалог должен состоятся в политической и дипломатической сфере.
«У Азербайджана нет культурного наследия и он предстает перед миром памятниками Гейдару Алиеву или путем присвоения культурных ценностей других народов», - сказала депутат. К.Ачемян отметила, что не исключает и того обстоятельства, что эти фильмы могли иметь также антиармянскую направленность.
По словам депутата парламента, общественная организация инициировала подобный фестиваль для того, чтобы показаться оригинальной и миролюбивой. К.Ачемян посоветовала общественным организациям направлять финансовые средства на реализацию программ и проектов во благо армянского народа.