«Մեր բանակն ի վիճակի է իրականցնել իր առջև դրված ցանկացած խնդիր»
Նման զորավարժությունների անցկացումը շատ կարևոր է, իսկ բանակի մարտունակությունն ու նրա հետ կապված հարցերը հանրապետության նախագահի անմիջական ուշադրության կենտրոնում են, քանի որ ՀՀ նախագահը կանգնած է բանակի ակունքներում, և ի տարբերություն Ալիևի ու նրա նմաների` միշտ զինվորի կողքին է: Անդրադառնալով Արցախում տեղի ունեցած լայնամասշտաբ զորավարժությանը՝ Aysor-ին հայտնեց ԱԺ պատգամավոր, արցախյան պատերազմի մասնակից Արմեն Մխիթարյանը:
«Ադրբեջանն ավելի քան 15 տարի հայտարարում է նոր պատերազմ սկսելու, ինչ-որ տարածքներ գրավելու անհրաժեշտության մասին, թե, իբր, իրենց բանակը հզոր է և կարող է լուծել իր առջև դրված խնդիրները: Մենք մեր բանակի մարտունակությամբ ենք պատասխան տալիս մեր թշնամիներին, իսկ Արցախում (Ակն բնակավայրի զինվորական հրաձգարան) տեղի ունեցած մեծամասշտաբ զորավարժությունը մեկ անգամ ևս փաստեց, որ մեր բանակ մարտունակ է և ի վիճակի է իրականցնել իր առջև դրված ցանկացած խնդիր՝ լինի դա հարձակողական, թե պաշտպանական»,- ասաց ազատամարտիկը:
ԱԺ պատգամավորը հավելեց, որ մեր բանակը արյան գնով է ստեղծվել, պատերազմի բոհում է ձևավորվել, իսկ ադրբեջանականը, ինչպես իրենց երկիրը՝ արհեստածին է, որը պարտությունից բացի այլ բան չի տեսել:
«Երբ մենք խոսում ենք խաղաղության մասին, Ադրբեջանին թվում է, թե մենք հարձակողական մարտեր չենք կարող մղել. եթե դրա անհրաժեշտությունը լինի, մենք մինչև վերջ գնալու ենք ու վերջացնելու ենք այն գործը, որը կիսատ ենք թողել 1994 թ.-ին: Մենք չենք մոռացել, որ Ադրբեջանը օկուպացրել է Շահումյանը, Գետաշենը, Մարտունու և Մարտակերտի մի մասը, և եթե Ադրբեջանն իր ագրեսիվ քաղաքականությունը շարունակի ու փորձի պատերազմ սկսել հայ ժողովրդի դեմ, այս անգամ դա կատարյալ ֆիասկո կլինի այդ երկրի ու նրա ղեկավարների համար»,- ընդգծեց Ա. Մխիթարյանը:

Армянская армия выполнит любую поставленную перед ней задачу
Проведение таких военных учений очень важно, а боеспособность армии и все связанные с этим вопросы, всегда находятся в центре внимания главы государства, так как президент Армении стоит у истоков армии и, в отличие от Алиева и ему подобных, всегда находится рядом с солдатом. Об этом заявил сегодня в беседе с корреспондентом Aysor депутат парламента, участник карабахской войны Армен Мхитарян, касаясь проходящих в Нагорно-Карабахской Республике широкомасштабных военных учений.
«Азербайджан уже более 15 лет заявляет о необходимости начала новой войны и завоевании каких-то территорий, якобы их армия сильна и может решить поставленные перед ней задачи. Мы отвечаем противнику боеспособностью наших вооруженных сил, а состоявшиеся в Арцахе крупномасштабные военные учения вновь констатировали, что наша армия – боеспособна и в состоянии выполнить любую поставленную перед ней задачу, будь то наступательную или оборонительную», - сказал депутат.
А.Мхитарян отметил, что армянская армия была создана ценой крови, она сформировалась в войне, а азербайджанская армия, как и их государство, создана искусственно и не видела ничего кроме поражений.
«Когда мы говорим о мире, Азербайджану кажется, что мы не можем вести наступательные бои. Если будет необходимость, мы пойдем до самого конца и завершим дело, которое оставили неоконченным с 1994 года. Мы не забыли, что Азербайджан оккупировал Шаумян, Геташен, Мартуни и часть Мартакерта, и если Азербайджан будет продолжать свою агрессивную политику и попытается начать военные действия против армянского народа, это обернется полным фиаско для этого государства и его руководителей», - подчеркнул А.Мхитарян.