Լեհաստանը խստացրել է պայքարը ծխելու դեմ
Լեհաստանում օրենք է ընդունվել, որը էականորեն սահմանափակում է հասարակական վայրերում ծխելը: Այսօրվանից հանրապետության տարածքում ծխելու ամբողջական արգելքը գործում է հիվանդանոցներում, դպրոցներում, կայարաններում, սպորտային և մշակութային կենտրոններում, խաղահրապարակներում և հանգստի վայրերում, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Սրճարաններն ու ռեստորանները, որոնք ունեն հյուրերի համար երկուսից ոչ պակաս սրահներ, կարող են նրանցից մեկը տրամադրել ծխողներին` նախապես ապահովելով սրահի մեկուսացումը և օդափոխությունը: Փոքր տարածքով հասարակական սննդի վայերերում պետք է ամբողջովին արգելվի ծխելը:
Օֆիսային շենքերում և հյուրանոցներում օրենքը թույլատրում է ստեղծել ծխելու համար նախատեսված հատվածներ: Համաձայն նոր կանոնների, սրահը պետք է նշվի հատուկ նշանով` սահմանազատված այլ սենյակներից և միջանցքներից, որպեսզի ծուխը չթափանցի շենքի այլ հատվածներ:

Польша ужесточила борьбу с курением
В Польше вступил в силу закон, существенно ограничивающий курение в общественных местах. С сегодняшнего дня на территории республики полный запрет на курение вводится в больницах, школах, вокзалах, спортивных и культурных объектах, детских площадках и местах отдыха, сообщает ИТАР-ТАСС.
Кафе и рестораны, имеющие как минимум два помещения для гостей, смогут одно из них предназначить для курильщиков, предварительно обеспечив изоляцию зала и вентиляцию. Маленькие по площади места общественного питания должны будут полностью запретить курение.
В офисных зданиях и отелях закон позволяет создавать курительные зоны. Согласно новым нормам, это должно быть помеченное специальным знаком помещение, отгороженное от других комнат и коридоров так, чтобы дым не проникал в другие части здания.