ՀՀ նախագահ. «Ձեր զենքը պետք է ավելի շուտ խոցի»
«Ձեր զենքը պետք է ավելի շուտ խոցի, ձեր կամքը պետք է գերակայի, ձեր նվիրվածությունը սահման չպետք է ունենա», - հայտարարել է ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զորավարժությունների ավարտին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը` դիմելով զինվորականներին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակից:
ՀՀ ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ եթե հանկարծ գա ժամը, մենք կարողանալու ենք ոչ թե կրկնել այն, ինչ տեղի ունեցավ 1992-94 թվականներին, այլև վերջնականապես խնդիրը լուծելու ենք, վերջնականապես հարցը փակվելու է:
«Ի՞նչ պետք է անենք, որպեսզի կարողանանք հասնել մեր նպատակին: Մենք պետք է միշտ զգոն լինենք, միշտ պետք է պատրաստ լինենք: Եվ որևէ մեկը չպետք է կասկածի ձեր վճռականության վրա, ինչպես ե՛ս չեմ կասկածում, որովհետև շարունակվում են սադրանքները, կրակոցները, զոհվում են մարդիկ, և ոչ բոլորն են պատշաճ ուշադրության արժանացնում Ադրբեջանի այսպիսի պահվածքը: Ուրեմն պետք է զգոն լինենք, ուրեմն մեր զորավարժությունները, որ առավելագույնս մոտ էին մարտական իրավիճակին, պետք է զգուշացում լինեն ուրիշների համար, իսկ մեզ համար` դառնան կյանքի նորմ», - հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը նշել է, որ այդ զորավարժությունների ընթացքում սպաները պետք է ցուցադրեն իրենց գիտելիքները, զինվորները` իրենց կարողությունները, հրամանատարությունը պետք է մշտապես կատա¬րելագործի իր հմտությունները:
«Սա՛ է մեր ճանապարհը, մենք այլ ճանապարհ չունենք: Որպես Գերագույն գլխավոր հրամանատար, որպես Հանրապետության ղեկավար, սիրելի՛ զինվորներ և սպաներ, ես խոստանում եմ, որ դուք որևէ բանի կարիք չեք ունենալու: Մենք ձեռք ենք բերելու ժամանակակից միջոցներ, ինչպիսին հիմա էլ ունենք, մենք ունենալու ենք ամեն ինչ, որպեսզի կարողանանք խնայել մեզ համար ամենից թանկագինը` մեր զինվորների և սպաների կյանքը: Մեր ունեցածն ամբողջովին բավարար է, որպեսզի այսօր էլ կարողանանք պատվով կատարել մեր առջև դրված ամենակարևոր խնդիրը», - ասել է նա:
«Ամեն օր խոսում են պատերազմի մասին, ամեն օր հոխորտում են, փորձում մեզ վախեցնել: Բայց մենք անցել ենք այդ ճանապարհը: Այստեղ ներկա իմ մարտական ընկերները, ավագ տարիքի սպաները հիշում են, թե ինչպես 1992 թ. սկզբներին Ադրբեջանում ով ծույլ չէր` խոսում էր այն մասին, թե երբ է թեյ խմելու Ստեփանակերտում կամ Շուշիում: Շատ-շատերի երազը մնաց իրենց ներսում և իրենց հետ տարան այն աշխարհ: Այն ժամանակ էլ էր նրանց թվում, թե շատ ուժեղ են, թե կարող են խնդիր լուծել, այն էլ` կարճ ժամանակում: Մենք երբեք չենք ցանկացել պատերազմ, բայց այն ժամանակ ուղղակի պարտադրված էինք պաշտպանել մեր հայրենիքը: Եթե պահը գա, եթե մեզ պարտադրեն, ապա այս անգամ մեր հարվածը պետք է լինի կործանարար և վերջինը», - հայտարարել է ՀՀ նախագահը:
ՀՀ ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել զինվորականներին, նրանց ծնողներին, ընկերներին, դաստիարակողներին, «այստեղ ուղարկողներին»:

Президент Армении: Наш ответ будет сокрушительным и окончательным
«Ваше оружие должно поражать быстрее, ваша воля должна преобладать, ваша преданность не должна иметь границ», - заявил президент Армении Серж Саргсян, обращаясь к военнослужащим по итогам военных учений Армии обороны НКР, сообщает пресс-служба главы государства.
Президент Армении выразил уверенность, что если вдруг наступит час, то «мы сумеем повторить не только то, что произошло в 1992-1994 гг., но и окончательно решим проблему, закроем вопрос навсегда».
«Что мы должны сделать, чтобы суметь достичь нашей цели? Мы должны всегда проявлять бдительность, быть всегда готовыми. И никто не должен сомневаться в вашей решительности, как не сомневаюсь я, поскольку продолжаются провокации, выстрелы, погибают люди и поведение Азербайджана не всегда удостаивается должного внимания. Посему, мы должны проявлять бдительность, посему наши учения, будучи максимально приближенными к реальности, должны стать для других предупреждением, а для нас – нормой жизни», - заявил Серж Саргсян.
Глава государства отметил, что в ходе военных учений офицеры должны демонстрировать свои знания, а солдаты – свои возможности, командование армией должно постоянно совершенствовать свое мастерство.
«Это наш путь, у нас нет другого пути. Как Верховный главнокомандующий, как глава Армении, дорогие офицеры и солдаты, я обещаю, что вы не будете нуждаться ни в чем. Мы приобретем современные средства, которые и сейчас имеются в наличие, у вас будет все, чтобы суметь уберечь самое важное для нас – жизнь наших солдат и офицеров», - сказал президент Армении.
«Каждый день говорят о войне, каждый день угрожают и пытаются нас напугать. Но мы прошли этот путь. Присутствующие здесь мои боевые друзья, офицеры старшего поколения помнят, как в начале 1992 года в Азербайджане все кому не лень говорили о том, что будут пить чай в Степанакерте или в Шуши. Надежды многих так и не реализовались, они так и забрали их с собой на тот свет. И тогда им казалось, что они очень сильны, что могут решить вопрос, при этом в короткое время. Мы никогда не хотели войны, однако тогда были просто вынуждены защищать нашу родину. Если наступит момент, если нас опять вынудят, и в этот раз наш ответ должен стать сокрушительным и окончательным», - отметил президент Армении.
Глава государства выразил благодарность военнослужащим, их родителям, друзьям, воспитателям, и всем тем, кто отправил их на службу.