Ժ.Դադասյան. «Հաչան շունը կծող չի լինում»
Վանյանի նախաձեռնած ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոն անցկացնելու միտքը չպետք է քաղաքականացնել: Նման տեսակետ հայտնեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Մնջախաղի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ժիրայր Դադասյանը:
«Խոսքն ընդամենը փառատոնի մասին է։ Որպես հաղթող կողմ մենք չպետք է բարդույթավորվենք։ Հաղթած ժողովուրդը պետք է մի դաս բարձր մնա և վերևից նայի պարտվողին։ Պարզապես գրգռում է այն, որ մեզ մոտ պետք է ցուցադրվեին մեր հարևանի ֆիլմերը»,- ասաց Ժ. Դադասյանը` հավելելով, որ, այնուամենայնիվ, արժե տեսնել` ինչ են նկարում ադրբեջանցիները։
Դադասյանի խոսքերով` հայկական կողմը պետք է սառնասիրտ և արժանապատիվ կեցվածք ընդունի և աշխատի որքան հնարավոր է լավ ճանաչել իր թշնամուն. «Իսկ նման փառատոնները հարևանին ճանաչելու լավ ճանապարհ են»,- նշեց Դադասյանը՝ հիշեցնելով, որ «հաչան շունը կծող չի լինում»:

Жирайр Дадасян: Лающие собаки редко кусаются
Инициированную Ваняном идею о проведении фестиваля азербайджанских фильмов не следует политизировать. Такую точку зрения высказал сегодня в ходе встречи с журналистами художественный руководитель Государственного театра пантомимы Жирайр Дадасян.
«Речь идет лишь о фестивале. Как победившая сторона мы не должны страдать от комплексов. Народ-победитель должен быть на высоте и смотреть свысока на потерпевшего поражение. Просто раздражает тот факт, что у нас должен был состояться показ фильмов нашего соседа», - сказал Ж.Дадасян. По его словам, тем не менее, стоило посмотреть, что снимают азербайджанцы.
Ж.Дадасян отметил, что армянская сторона должна сохранять хладнокровную и достойную позицию и постараться по возможности хорошо узнать своего врага. «А такие фестивали – хороший путь, чтобы сделать это», - сказал Ж.Дадасян, подчеркнув, что «лающие собаки редко кусаются».