Իսրայելը հետաձգել է բնակավայրերի կառուցման շուրջ քննարկումը
Իսրայելի իշխանությունները հետաձգել են Արևմտյան Երուսաղեմում նոր բնակավայրերի կառուցման շուրջ քննարկումը: Այս ծրագիրն ընդգրկում է Երուսաղեմի Գիլո արվարձանի մոտ 130 բնակարանների շինարարություն` 1967թվականի սահմանագծից արևելք, հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍը` մեջբերելով «ՈՒայ-նետ» գործակալությունը:
Նախագծի վերանայման մասին հայտարարել է անցյած շաբաթ Երուսաղեմի շինարարության հանձնաժողովը, ինչը սուր քննադատություն հարուցեց միջազգային հանրության կողմից:
Ըստ իսրայելական լրատվամիջոցների, վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուի աշխատակազմը քաղաքապետարանի վրա ճնշում է գործադրել:
«Հիմա կառուցելու ժամանակը չէ», - այդ կապակցությամբ նշել է քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներից մեկը:
Ակնկալվում է, որ հաջորդ չորեքշաբթի Իսրայելի ռազմաքաղաքական հանձնաժողովը կքննարկի իսրայելա-պաղեստինյան անմիջական բանակցությունների վերսկսման ամերիկյան առաջարկների փաթեթը: Ըստ այս ծրագրի, Իսրայելը պետք է հայտարարի հետագա 3 ամիսների ընթացքում Հորդանի Արևմտյան ափին հրեական բնակավայրերի շինարարության սառեցման մասին:

Израиль отложил рассмотрение плана по строительству поселений
Израильские власти отложили рассмотрения плана по строительству нового жилья в Восточном Иерусалиме. Этот план предусматривал строительство 130 квартир возле иерусалимского пригорода Гило, находящегося к востоку от линии границы 1967 года, сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на агентство "Уай-нет".
О намерении рассмотреть проект иерусалимский комитет по строительству объявил на прошлой неделе, что вызвало резкую критику со стороны США и других членов международного сообщества.
По данным израильской прессы, в результате канцелярия премьер-министра Биньямина Нетаньяху оказала давление на мэрию. "Сейчас не то время, чтобы строить", - отметил в связи с этим один из членов муниципалитета.
Ожидается, что в ближайшую среду военно-политический кабинет Израиля рассмотрит пакет американских предложений по возобновлению прямых палестино-израильских переговоров. Согласно этому плану, Израиль должен объявить о замораживании строительства в еврейских поселениях на Западном берегу реки Иордан еще на 3 месяца.