ՆԱՏՕ-ն մտադիր չէ Ռուսաստանի հետ համատեղ ՀՀՊ համակարգ ստեղծել
Դաշինքը մտադիր չէ Ռուսաստանի հետ համատեղ հակահրթիռային պաշտպանական համակարգ ստեղծել, սակայն ցանկանում է, որ երկու համակարգերը փոխգործակցեն, լրագրողներին Բրյուսելում հայտնել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը:
Ըստ նրա, նոյեմբերի 20-ին նախատեսվող հանդիպումը կնշանավորի «Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև հարաբերությունների նոր մեկնարկ, կամ նույնիսկ ավելին` Ռուսաստանի և Արևմուտքի փոխհարաբերություններիում»:
«Այս համագործակցությունը կլինի ապացույց, որ այդ համակարգը ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ», - ասել է գլխավոր քարտուղարը:
Ռասմուսենն ակնկալում է, որ Լիսաբոնի գագաթնաժողովի ժամանակ կողմերը կքննարկեն, թե ինչպես են համագործակցելու հակահրթիռային պաշտպանության ոլորտում, հաղորդում է ՌԲԿ.ռու-ն` վկայակոչելով է Deutsche Welle-ն:

НАТО не намерен создавать с Россией совместную систему ПРО
Североатлантический альянс не намерен создавать с Россией совместную систему ПРО, однако хочет, чтобы две системы взаимодействовали, заявил журналистам в Брюсселе генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен.
По его словам, намеченная на 20 ноября встреча обозначит «новый старт в отношениях России и НАТО, или даже больше - России и Запада».
«Это сотрудничество станет доказательством того, что данная система не направлена против России», - заявил генсек.
А.Ф.Расмуссен ожидает, что на саммите в Лиссабоне стороны обсудят, каким образом они будут сотрудничать в сфере противоракетной обороны, передает РБК.ру со ссылкой на Deutsche Welle.