Կարևորվել է Ռուսաստանի հայերի դերը Արցախի զարգացման հարցում
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ամենամյա հեռուստամարաթոնի շրջանակներում Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը և Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 16-ին Մոսկվա քաղաքում հանդիպում են ունեցել Ռուսաստանի հայ գործարարների և բարերարների հետ: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Նախագահ Սահակյանը կարևորել է Ռուսաստանի մեր հայրենակիցների դերակատարությունը Ղարաբաղի զարգացման գործում` ընդգծելով, որ այս անգամ ևս ակնկալում է նրանց ակտիվ մասնակցությունը Արցախի առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրներից մեկի` խմելու ջրի հարցի լուծմանը: Բակո Սահակյանի խոսքով՝ այդ հարցն ունի քաղաքական, տնտեսական և սոցիալական նշանակություն, և նրա լուծումը մեծապես կնպաստի Արցախի Հանրապետության զորացմանն ու զարգացմանը:
Միջոցառմանը ներկա էին Ռուսաստանի Դաշնության պետական, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, հայկական երկու պետությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:

Важнейшие для Арцаха проблемы обсуждены на встрече в Москве
В рамках предстоящего телемарафона Всеармянского фонда «Айастан» (Армения) президент Республики Арцах Бако Саакян и президент Республики Армения Серж Саргсян 16 ноября в Москве провели встречу с российскими предпринимателями и благотворителями армянского происхождения, сообщает пресс-служба президента НКР.
Президент Саакян отметил важную роль наших соотечественников из России в развитии Карабаха, подчеркнув, что и в этот раз ожидает их действенного участия в решении важнейшей для Арцаха проблемы- вопроса питьевой воды. По словам Бако Саакяна, этот вопрос имеет политическое, экономическое и социальное значение и его решение окажет огромное содействие укреплению и развитию Республики Арцах.
На мероприятии присутствовали государственные, общественно-политические деятели Российской Федерации, представители армянской общины, высокопоставленные лица двух армянских государств.