Ղրղզստանի նախկին նախագահին կդատեն նոյեմբերի 22-ին
Ղրղզստանի նախկին նախագահԿուրմանբեկ Բակիևի, նրա որոշ ազգականների և մերձավոր շրջապատի մարդկանց գործով դատը տեղափոխվել է և կկայանա նոյեմբերի 22-ին:
«Նիստը հետաձգվել է, քանի որ դատավորը պահանջել է լսումների ընթացքում կարգ ու կանոնի պահպանում և փաստաբանների անվտանգություն»,- հաղորդել են ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին այսօր հանրապետության Գերագույն դատարանից:
Այս քրեական գործով անցնում է 28 մեղադրյալ, որոնցից 6-ը Ղրղզստանի տարածքից դուրս են գտնվում և հետախուզվում են: Նրանց կդատեն հեռակա կարգով:
Մեղադրյալների թվում է Ղրղզստանի նախկին նախագահ Կուրմանբեկ Բակիևը, նրա կրտսեր եղբայր Ջանիբեկ Բակիևը, ավագ որդին` Մարատ Բակիևը, հատուկ ծառայության նախկին պետ Մուրատ Սութալինովը:
Բացի այդ մեղադրյալների աթոռին կհայտնվեն «Ալֆա» հատուկ ստորաբաժանման աշխատակիցները:
Բոլորին առաջադրված է մեղադրանք` պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և եկու և ավելի մարդկանց սպանության հատկանիշներով:

Trial over Ex-President of Kyrgyzstan Kurmanbek Bakiyev, some of his relatives and close friends was postponed to November 22.
“The trial was postponed after the judge demanded to keep order and to ensure lawyers’ security during the hearings,” ITAR-TASS reports citing the Supreme Court of Kyrgyzstan.
The trial launched some days ago in Bishkek. Relatives of the aggrieved party behaved aggressively towards the defendants and their lawyers.
Kyrgyzstan’s Ex-President Kurmanbek Bakiyev, his younger brother Janibek Bakiyev, elder son Marat Bakiyev, former Head of Special Service Murat Sutalinov are prosecuted for abuse of their official position and killing more than two people.