Ս. Մինասյան. Աստանայում ճանապարհային քարտեզ չի ընդունվի
Ըստ քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանի` Աստանայում ճանապարհային քարտեզ չի ընդունվի: Այսօր ասուլիսին նա նշեց, թե բավականին կզարմանա, եթե հանկարծ դեկտեմբերին Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթաժողովի ժամանակ որևէ փաստաթուղթ ընդունվի:
«Բայց եթե նույնիսկ ինչ-ոչ մի փաստաթուղթ ընդունվի, կնշանակի, որ դա առնվազն Մայնդորֆյան փաստաթղթի կամ որևէ այլ փաստաթղթի շարունակությունն է, որը պետք է լինի, բնականաբար, ստատուս-քվոյի ամրապնդումը»,- ասաց Ս.Մինասյանը:
Քաղաքագետը միևնույն ժամանակ հավելեց, որ յուրաքանչյուր փաստաթուղթ, որի տակ Ադրբեջանի նախագահը կդնի իր ստորագրությունը, բնականաբար, կնշանակի, որ պետք է շարունակել բանակցային գործընթացը խաղաղ պայմաններում, ինչը Ադրբեջանի համար ցավալի է:
«Քանի որ Ալիևը բազմիցս ռազմատենչ հայտարարություններ է արել, իսկ այժմ պետք է իրավիճակի հետ համակերպվի և շարունակի խաղաղ բանակցային գործընթացը, որը պահանջում են մեծ տերությունները», - պարզաբանեց նա:

Политолог: В Астане не будет принята «дорожная карта» по Карабаху
На саммите ОБСЕ в Астане «дорожной карты» урегулирования карабахской проблемы принято не будет, заявил журналистам политолог Сергей Минасян.
«Если на саммите и будет принят какой-либо документ, то он станет продолжением Майндорфской декларации или какого-нибудь другого документа, который будет направлен на укрепление статус-кво», - сказал он.
При этом он отметил, что азербайджанской стороне невыгодно подписываться под подобными документами.
«Наличие подписи Баку означает продолжение мирных переговоров. Для них это невыгодно, поскольку после многочисленных воинственных заявлений Алиев должен смириться с ситуацией и продолжать переговоры, чего и требуют сверхдержавы», - сказал С.Минасян.