Ս.Սուրենյանց. Աստանայում բեկում չի լինի
Աստանայում բեկում չի լինի և որևէ ճանապարհային քարտեզ չի ստորագրվի, այսօր ասուլիսի ժամանակ դեկտեմբերի 1-2-ին կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի վերաբերյալ Aysor.am-ի թղթակցի խնդրանքով իր կանխատեսումները հայտնեց «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ, քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը:
«Աստանայում սպասել, որ բեկում կլինի կամ կներկայացվեն կողմերին ստորագրման որևէ փաստաթուղթ կարգավորման սկզբունքների շուրջ, ես քիչ հավանական եմ համարում», - ասաց բանախոսը:
Նրա կարծիքով` հնարավոր է, որ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի նախաձեռնությամբ հումանիստական բնույթի ինչ-որ փաստաթուղթ ստորագրվի, ինչպես Աստրախանում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման ժամանակ:
Քաղաքագետի խոսքով, կարգավորման փաստաթուղթն արդեն կա, և դա «մադրիդյան սկզբունքներն են», որոնք ժամանակի ընթացքում արդիականացվել են:
«Որևէ փաստաթղթի ստորագրումը հավանական չէ, քանի որ, ցավոք սրտի, կողմերի դիրքորոշումները տրամագծորեն տարբեր են», - հավելեց Ս.Սուրենյանցը:

С.Суренянц: Достижение прогресса в Астане маловероятно
Достижение какого-либо прогресса на саммите ОБСЕ 1-2 декабря в Астане столь же маловероятно, как и подписание какой-либо «дорожной карты», заявил сегодня в беседе с корреспондентом Aysor член политсовета партии «Республика» политолог Сурен Суренянц.
«Я считаю маловероятным, что в Астане будет прорыв или сторонам будет представлен какой-либо документ вокруг принципов урегулирования», - сказал С.Суренянц.
По его мнению, возможно по инициативе президента России Д.Медведева будет подписан какой-то гуманитарный документ, как это произошло во время трехсторонней встречи президентов в Астрахани.
Как отметил С.Суренянц, документ по урегулированию конфликта уже есть, и это – Мадридские принципы, которые со временем актуализировались.
«Подписание какого-либо документа – нереально, поскольку, к сожалению, позиции сторон диаметрально противоположные», - отметил С.Суренянц.