Մեկնարկում է ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովը
Պորտուգալիայի մայրաքաղաքում այսօր մեկնարկում է ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովը, որի գլխավոր թեմաներից է դաշինքի կառուցվածքային փոփոխությունը և գործառույթների վերանայումը: Օրակարգի ամենաբարդ և հակասական թեմաներից է ՆԱՏՕ-ի ՀՀՊ տարածքային համակարգերի ստեղծումը:
Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին, գագաթնաժողովի շրջանակներում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Լիսաբոնում մի շարք երկկողմ հանդիպումներ կունենա, այդ թվում` Աֆղանստանի նախագահ Համիդ Քարզայի և Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիի հետ:
Սպիտակ տան տարածած հաղորդագրությունում նշվում է, որ Սահակաշվիլիի հետ հանդիպումը փակ է լինելու լրագրողների համար:
Իսկ մինչ այդ, ցերեկը, Օբաման հանդիպում կունենա Պորտուգալիայի վարչապետ Ժոզե Սոկրատեշի հետ, որին կհետևի մամուլի համար հայտարարությունը:
ԱՄՆ նախագահին Լիսաբոնում կուղեկցեն Պետդեպի ղեկավար Հիլարի Քլինթոնը, անվտանգության հարցերով պաշտպանության նախարարի տեղակալ Ալեքսանդր Վերշբոուն և Եվրոպայի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալ Ֆիլիպ Գորդոնը:

Обама и Саакашвили встретятся в рамках саммита НАТО
Сегодня в столице Португалии открывается саммит НАТО, важной темой которого станут вопросы реформирования структуры и функций самого альянса. Одной из самых сложных и противоречивых тем саммита является создание территориальной системы ПРО НАТО.
Президент США Барак Обама в пятницу и субботу проведет в Лиссабоне несколько двусторонних встреч, в том числе с президентом Грузии Михаилом Саакашвили и президентом Афганистана Хамидом Карзаем, а также примет участие в саммите НАТО, в ходе которого постарается добиться улучшения отношений альянса с Россией.
Как сообщает РИА Новости, днем Обама встретится с премьер-министром Португалии Жозе Сократешем. Встреча эта также закончится заявлениями для прессы.
К вечеру президент США примет участие во всех традиционных мероприятиях саммита НАТО.
«Вечером президент проведет двустороннюю встречу с президентом Грузии Михаилом Саакашвили. Встреча будет закрытой для прессы», - говорится в сообщении пресс-службы Белого дома.
Компанию Обаме в Лиссабоне, в частности, составит госсекретарь США Хиллари Клинтон, заместитель министра обороны по делам безопасности Александр Вершбоу, замгоссекретаря по делам Европы Филип Гордон.