ՀՅԴ. «Ադրբեջանին հատուցելու խնդիր չունենք»
ՀՅԴ-ի համար ընդունելի են Մադրիդյան սկզբունքների երեք հիմնական դրույթները՝ ժողովուրդների իրավահավասարության, ինքնորոշման իրավունքը և տարածքային ամբողջականությունը, այսօր ասուլուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը, նշելով, որ Մադրիդյան սկզբունքներն ընդունելի են, քանի որ «տարածքային ամբողջականությունը չի վերաբերում Ադրբեջանի խորհրդային սահմաններին»:
«Մնացածները սկզբունք չեն, մնացածներն այս սկզբունքների հիման վրա միջնորդների պատկերացրած քայլերն են, և մեզ համար ընդունելի չեն։ Այդ առաջարկվող քայլերով անտեսվում է այն փաստը, որ ԼՂՀ ժողովուրդն առնվազն երկու անգամ իր կամքն արտահայտել է հանրաքվեներով՝ 1991–ին և 2006–ին։ Այդ կամքն ասում է, որ ինքն ուզում է Ադրբեջանից անկախ ապրել»,– ասաց բանախոսը:
Կ.Մանոյանն ընդգծեց, որ 1988 թվականին Ադրբեջանը սանձազերծել է պատերազմ և իր սանձազերծած պատերազմում պարտվել է։
«Այսօր Ադրբեջանին հատուցելու խնդիր չունենք, հատկապես, որ այդ տարածքները նույնքան հայկական են, որքան միջնորդների ասած ԼՂՀ ցանկացած տարածք։ Ամենակարևորը՝ այդ տարածքներից հրաժարվելը փաստորեն անվտանգության հարց կստեղծի և Լեռնային Ղարաբաղի, և Հայաստանի համար»,– ասաց Հայ դատի գրասենյակի պատասխանատուն:
Ի հավելումն, Կ.Մանոյանն ընդգծեց, որ արդար և կայուն խաղաղությանը հասնելու համար Արցախը պետք է մասնակցի բանակցություններին:

ARFD: Artsakh should participate in negotiations
ARFD accepts three key provisions of Madrid document – equality of peoples’ rights, right of self-determination, territorial integrity, ARF Political Director Giro Manoyan told a news conference in Yerevan adding that these principles are acceptable because “territorial integrity does not relate to Azerbaijan’s Soviet borders.”
“The rest are not principles but steps based on these principles and presented by the mediators. We do not accept these steps which disregard the fact that the people of Nagorno Karabakh at least twice expressed its will through referenda, in 1991 and 2006. The people of Nagorno Karabakh wishes to be independent from Azerbaijan,” Manoyan stated.
He mentioned that we have nothing to give Azerbaijan, especially as this territory is as much Armenian as any NKR territory mentioned by the mediators.
“Renouncing this territory would pose danger to Armenia’s and Artsakh’s security,” politician said.
Giro Manoyan stressed that Artsakh should participate in the negotiations to achieve fair and stable peace.