ՀՅԴ. «Ադրբեջանին հատուցելու խնդիր չունենք»
ՀՅԴ-ի համար ընդունելի են Մադրիդյան սկզբունքների երեք հիմնական դրույթները՝ ժողովուրդների իրավահավասարության, ինքնորոշման իրավունքը և տարածքային ամբողջականությունը, այսօր ասուլուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը, նշելով, որ Մադրիդյան սկզբունքներն ընդունելի են, քանի որ «տարածքային ամբողջականությունը չի վերաբերում Ադրբեջանի խորհրդային սահմաններին»:
«Մնացածները սկզբունք չեն, մնացածներն այս սկզբունքների հիման վրա միջնորդների պատկերացրած քայլերն են, և մեզ համար ընդունելի չեն։ Այդ առաջարկվող քայլերով անտեսվում է այն փաստը, որ ԼՂՀ ժողովուրդն առնվազն երկու անգամ իր կամքն արտահայտել է հանրաքվեներով՝ 1991–ին և 2006–ին։ Այդ կամքն ասում է, որ ինքն ուզում է Ադրբեջանից անկախ ապրել»,– ասաց բանախոսը:
Կ.Մանոյանն ընդգծեց, որ 1988 թվականին Ադրբեջանը սանձազերծել է պատերազմ և իր սանձազերծած պատերազմում պարտվել է։
«Այսօր Ադրբեջանին հատուցելու խնդիր չունենք, հատկապես, որ այդ տարածքները նույնքան հայկական են, որքան միջնորդների ասած ԼՂՀ ցանկացած տարածք։ Ամենակարևորը՝ այդ տարածքներից հրաժարվելը փաստորեն անվտանգության հարց կստեղծի և Լեռնային Ղարաբաղի, և Հայաստանի համար»,– ասաց Հայ դատի գրասենյակի պատասխանատուն:
Ի հավելումն, Կ.Մանոյանն ընդգծեց, որ արդար և կայուն խաղաղությանը հասնելու համար Արցախը պետք է մասնակցի բանակցություններին:

АРФД: Карабах должен принять участие в переговорах
Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» приемлемы три основополагающих принципа Мадридского документа – равноправие народов, право на самоопределение, территориальная целостность. Об этом заявил на пресс-конференции директор офиса Ай Дата и по политическим вопросам АРФД Киро Маноян.
По его словам, эти принципы приемлемы, поскольку «территориальная целостность не касается границ Советского Азербайджана».
«Остальные – не принципы, а представляемые посредниками шаги, основанные на этом принципе, что для нас неприемлемо. Предлагаемыми шагами игнорируется тот факт, что народ Нагорного Карабаха как минимум два раза выразил свою волю референдумами 1991 и 2006 гг. Эта воля сводится к тому, что они желают жить независимо от Азербайджана», - сказал К.Маноян.
Он отметил, что Азербайджану нечего отдавать, особенно, когда эти территории армянские настолько, насколько указанные посредниками любые территории НКР.
«Отказ от этих территорий создаст проблему безопасности и для Карабаха, и для Армении», - сказал он.
По словам К.Манояна, для достижения справедливого и стабильного мира Нагорный Карабах должен принять участие в переговорах.