Բակո Սահակյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ-ում
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ամենամյա հեռուստամարաթոնի կազմակերպման աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 17-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ:
Նոյեմբերի 18-ին Բակո Սահակյանը Լոս Անջելեսում հանդիպում է ունեցել ՀՅԴ Արևմտյան Ամերիկայի Կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ Ավետիք Իզմիրլյանի, Կենտրոնական կոմիտեի անդամներ Քրիս Գյուլջյանի և Վարուժ Ուրֆալյանի, Հայ օգնության միության Ամերիկայի արևմտյան շրջանի ատենապետուհի Արուսյակ Մելքոնյանի, Համազգային միության ԱՄՆ արևմտյան շրջանային վարչության ներկայացուցիչ Վիգեն Հաբոյանի և Հոմենետմեն ԱՄՆ արևմտյան շրջանային վարչության ատենապետ Գառնիկ Աբրահամյանի հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են Արցախ-Սփյուռք փոխհարաբերություններին, հանրապետությունում սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցեր:
Արցախի ղեկավարը կարևորել է Հայրենիք-Սփյուռք հարաբերությունների շարունակական ամրապնդման անհրաժեշտությունը` այն համարելով հայ ժողովրդի և նրա պետականության առջև ծառացած խնդիրները լուծելու ամենաարդյունավետ միջոցներից մեկը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Նույն օրը Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այցելել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Մեծի Տանն Կիլիկիո Հյուսիսային Ամերիկայի Արևմտյան թեմի ազգային առաջնորդարան և հանդիպել թեմի առաջնորդ Մուշեղ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի, Ազգային կենտրոնական և թեմական վարչության անդամների և հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Նախագահը բարձր է գնահատել Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության դերը Սփյուռքում հայապահպանության և Հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման գործում: Երկրի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել հայ համայնքի ներկայացուցիչներին մեր հանրապետությանը սատարելու համար` նշելով, որ Արցախում մշտապես զգում են Սփյուռքի մեր հայրենակիցների հոգատար վերաբերմունքը:
Հանդիպմանը ներկա էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Արցախի Հանրապետության պատվիրակության անդամները, Լոս Անջելեսում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Գրիգոր Հովհաննիսյանը, Գլենդեյլի քաղաքապետ Արա Նաջարյանը, Միացյալ հայկական հիմնադրամի նախագահ, "Լինսի" հիմնադրամի փոխնախագահ Հարութ Սասունյանը, բարերարներ, քաղաքական և հասարակական գործիչներ:
Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գկխավոր վարչությունից:

Президент НКР провел ряд втреч в США
Для участия в работах по организации ежегодного телемарафона, проводимого Всеармянским фондом «Айастан», 17 ноября Президент НКР Бако Саакян отбыл с рабочим визитом в Соединенные Штаты Америки.
Как сообщает пресс-служба президента НКР, 18 ноября Бако Саакян в Лос-Анджелесе встретился с представителем Центрального комитета АРФД западного побережья США Аветиком Измирляном, членами Центрального комитета Крисом Гюлджяном и Варужем Урфаляном, руководителем Союза армянской помощи западного побережья США Арусяк Мелконян, представителем западного регионального правления союза “Амазгаин” в США Вигеном Абояном и руководителем западного регионального правления союза “Оменетмен” в США Гарником Абраамяном.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся взаимоотношений между Арцахом и Диаспорой, социально-экономической ситуации в республике, урегулирования азербайджанско-карабахского конфликта.
Глава Арцаха отметил важность последовательного укрепления отношений между родиной и диаспорой, посчитав это одним из самых эффективных средств решения задач, стоящих перед армянским народом и его государственностью.
Во встрече приняли участие предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян, другие должностные лица.
В тот же день Президент Республики Арцах Бако Саакян посетил резиденцию Западной епархии Северной Америки Армянской Апостолькой церкви и встретился с предводителем епархии, архиепископом Мушегом Мартиросяном, членами центрального и епархиального Совета, представителями армянской общины.
Президент высоко оценил роль Католикосата Великого Дома Киликийского в сохранении армянства в диаспоре и укреплении связей с родиной. Глава государства выразил признательность представителям армянской общины за содействие нашей республике, отметив, что в Арцахе постоянно ощущается заботливое отношение наших соотечественников в диаспоре.
На встрече присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян, члены делегации Республики Арцах, генеральный консул РА в Лос-Анджелесе Григор Ованнисян, мэр Глендейла Ара Наджарян, председатель Объединенного армянского фонда, заместитель председателя фонда «Линси» Арут Сасунян, благотворители, политические и общественные деятели.