Բակո Սահակյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ-ում
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ամենամյա հեռուստամարաթոնի կազմակերպման աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 17-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ:
Նոյեմբերի 18-ին Բակո Սահակյանը Լոս Անջելեսում հանդիպում է ունեցել ՀՅԴ Արևմտյան Ամերիկայի Կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ Ավետիք Իզմիրլյանի, Կենտրոնական կոմիտեի անդամներ Քրիս Գյուլջյանի և Վարուժ Ուրֆալյանի, Հայ օգնության միության Ամերիկայի արևմտյան շրջանի ատենապետուհի Արուսյակ Մելքոնյանի, Համազգային միության ԱՄՆ արևմտյան շրջանային վարչության ներկայացուցիչ Վիգեն Հաբոյանի և Հոմենետմեն ԱՄՆ արևմտյան շրջանային վարչության ատենապետ Գառնիկ Աբրահամյանի հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են Արցախ-Սփյուռք փոխհարաբերություններին, հանրապետությունում սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցեր:
Արցախի ղեկավարը կարևորել է Հայրենիք-Սփյուռք հարաբերությունների շարունակական ամրապնդման անհրաժեշտությունը` այն համարելով հայ ժողովրդի և նրա պետականության առջև ծառացած խնդիրները լուծելու ամենաարդյունավետ միջոցներից մեկը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Նույն օրը Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այցելել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Մեծի Տանն Կիլիկիո Հյուսիսային Ամերիկայի Արևմտյան թեմի ազգային առաջնորդարան և հանդիպել թեմի առաջնորդ Մուշեղ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի, Ազգային կենտրոնական և թեմական վարչության անդամների և հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Նախագահը բարձր է գնահատել Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության դերը Սփյուռքում հայապահպանության և Հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման գործում: Երկրի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել հայ համայնքի ներկայացուցիչներին մեր հանրապետությանը սատարելու համար` նշելով, որ Արցախում մշտապես զգում են Սփյուռքի մեր հայրենակիցների հոգատար վերաբերմունքը:
Հանդիպմանը ներկա էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Արցախի Հանրապետության պատվիրակության անդամները, Լոս Անջելեսում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Գրիգոր Հովհաննիսյանը, Գլենդեյլի քաղաքապետ Արա Նաջարյանը, Միացյալ հայկական հիմնադրամի նախագահ, "Լինսի" հիմնադրամի փոխնախագահ Հարութ Սասունյանը, բարերարներ, քաղաքական և հասարակական գործիչներ:
Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գկխավոր վարչությունից:

Bako Sahakyan has a series of meetings in U.S.
On November 17, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan left for a working visit to the United States to take part in organizational activities of the Hayastan All Armenian Fund’s annual telethon.
On November 18, Bako Sahakyan met in Los Angeles representative of the Western USA Central Committee of the Armenian Revolutionary Federation Party (Dashnaktsoutyun) Avetik Izmirlyan, Central Committee's members Chris Guldjian and Varouzh Urfalyan, Chair of the Armenian Relief Society of Western USA Aryusak Melkonyan, Hamazgayin Armenian Educational and Cultural Society’s Western USA regional chair Vigen Haboian and Homenetmen Western USA regional chairperson Garnik Abrahamyan.
The meeting addressed Artsakh-Diaspora relations, socio-economic situation in NKR, the current stage and prospects of the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement.
The President noted the necessity of strengthening the Motherland-Diaspora ties considering them among the most effective ways to resolve problems the Armenian people and statehood face.
The meeting was attended by Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan and other officials.
On the same day President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan visited Prelacy of the Armenian Apostolic Church’s Great House of Cilicia and met prelate of the Western Diocese Archbishop Moushegh Martirosyan, members of the Diocese's central executive and religious councils, representatives of local Armenian community.
The President highly assessed the role of the Great House of Cilicia in preserving Armenian national identity in the Diaspora and strengthening its ties with the Motherland. He expressed gratitude to the representatives of the Armenian community for assisting Artsakh noting that Artsakh has always felt compassionate attitude of our compatriots from the Diaspora.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, members of the Artsakh Republic's delegation, Consul General of the Republic of Armenia in Los Angeles Grigor Hovhannisyan, Mayor of the Glendale city Ara Najarian, President of the United Armenian Fund, Vice-President of the “Lincy” Foundation Harout Sassounyan, philanthropists, public and political figures were present at the meeting, the Central Information Department of Artsakh Republic President’s Office reports.