Շիրինյան. ԼՂ կարգավորման օբյեկտիվ իրավիճակի փոփոխություն չի լինի
Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովը Ղարաբաղյան կարգավորման օբյեկտիվ իրավիճակի փոփոխություն չի ենթադրում, այսօր ասուլիսի ժամանակ տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
«Մենք արդեն սովոր ենք, որ նման հանդիպումներից ոչինչ չի փոփոխվելու: Քաղաքագիտության այն տվյալները, ոչ միայն ինֆորմացիայի, այլ որոնք վերլուծություն են պահանջում, օբյեկտիվ իրավիճակի փոփոխություն չեն ենթադրում», - ասաց բանախոսը:
Փորձագետը կարևորեց ՀՀ նախագահի վերջին խիստ հայտարարություններն ու անցկացված զորավարժություններն, ընդգծելով, որ դրանք հոգեբանական առումով իրավիճակը հավասարակշռել են:
Ինչ վերաբերում է Մոսկվայում Սարգսյան-Մեդվեդեև, այնուհետ Բաքվում Ալիև-Մեդվեդև հանդիպումներին, ապա Շիրինյանը դրանք դիտում է ընդամենը որպես «հերթական անգամ տեսակետների ճշգրտում և կարծիքների փոխանակություն»:
Ըստ բանախոսի, Ղարաբաղյան հիմնախնդրում կարծրացող «դիրքային պատերազմի» պայմաններում խիստ կարևոր է, որ հայկական կողմը պատրաստ լինի իրավիճակի փոփոխության ցանկացած տարբերակի: «Պետք է այդ հավասարակշռությունը խախտելու համար բոլոր նախարյալները Հայաստանի և Արցախի համար շահավետ տեսակետով նախապատրաստել»,- հավելեց նա:
Քաղաքագետը բնական է համարում միջնորդների ակտիվությունը, մանավանդ որ տարաշաշրջանում շահագրգիռ շատ կողմեր կան: «Այսնուամենայնիվ, բացի հայկական կողմից, գուցե նաև Ադրբեջանից, ոչ ոք հարցի լուծում չի ուզում: Այս հանդիպումները հարցը չլուծելու համար են, որպեսզի տարածաշրջանը կառավարվի»,- ասաց Լ.Շիրինյանը:
Ըստ բանախոսի` այդ վիճակը կշարունակվի մինչև նավթի ռեսուրսի անկումը` ևս 10-15 տարի: «Եթե մենք այս վիճակը պահենք, կարծում եմ, որ հաղթած դուրս կգանք, բայց անընդհատ պետք է պատրաստվենք պատերազմի ու հակամարտության լուծմանը»,- ասաց քաղաքագետը:

Ширинян: Изменения объективной ситуации в урегулировании не будет
Саммит ОБСЕ в Астане не предполагает изменения объективной ситуации в карабахском урегулировании, заявил сегодня журналистам политолог Левон Ширинян.
«Мы уже привыкли к тому, что в результате этих встреч ничего не меняется. Политологические данные, не только по информации, но и требующие анализа, не предполагают изменения объективной ситуации», - сказал политолог.
Л.Ширинян подчеркнул важность последних жестких заявлений президента Армении и проведенные военные учения, отметив, что в психологическом плане они уравновесили ситуацию.
Что касается встреч Саргсян-Медведев в Москве и Алиев-Медведев в Баку, то Л.Ширинян рассматривает их всего лишь как «очередную возможность для обмена мнениями и уточнения позиций».
По словам политолога, в условиях ужесточения в карабахском конфликте «позиционной войны» очень важно, чтобы армянская сторона была готова к любому изменению ситуации. «Необходимо подготовить все предпосылки в интересах Армении и Арцаха в случае нарушения стабильности», - отметил политолог.
Л.Ширинян считает естественным активизацию посредников, особенно с учетом заинтересованности многих сторон в регионе. «Тем не менее, кроме армянской стороны, возможно и Азербайджана, никто не хочет решения вопроса. Эти встречи не для решения вопроса, а для того, чтобы регион был управляем», - сказал Л.Ширинян.
По словам политолога, подобная ситуация может продлиться до уменьшения нефтяных ресурсов – 10-15 лет. «Если мы сумеем сохранить эту ситуацию, думаю, мы выйдем победителями, однако мы постоянно должны быть готовы к войне и к решению конфликта», - отметил политолог.