Սոցինտեռնը շարունակում է ԼՂ կարգավորման հարցում իր ճիգերը
ՀՅԴ ներկայացուցիչները Փարիզում նոյեմբերի 15-16-ը մասնակցել են Ընկերվար Միջազգայնականի /Սոցինտեռն/ խորհրդի ժողովին, որի ավարտին խորհուրդն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին բանաձև: Այսօր ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտնեց ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը:
Ըստ բանախոսի`բանաձևի հիմնական կետն այն է, որ Սոցինտեռնը որոշել է շարունակել իր ճիգերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում` երկու կողմերի միջև երկխոսություն ստեղծելու համար:
«Բանաձևը կարևորում է ԼՂՀ հակամարտության կարգավորումը` տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու համար: Իբրև առաջնային հարց դրված է ԼՂՀ կարգավիճակի պաշտոնականացումը և վերջնական կարգավիճակի ընդունումը, տեղահանված անձանց իրավունքների հաստատումը և զինադադարի պայմանագրի պահպանումը»,- ասաց Կիրո Մանոյանը:
Նա ընդգծեց, որ բանաձևում կոչ է արվում հարգել 1994 թվականի զինադադարի պայմանագիրը և հետ կանգնել զինադադարի բոլոր տեսակի խախտումներից, ներառյալ` դիպուկահարներին հետ քաշելուց:
«Պարզ է, որ դիպուկահարների մասին կոչը Ադրբեջանին է ուղղվում»,- շեշտեց նա:
Ըստ Կ. Մանոյանի` բանաձևով Սոցինտեռնը կողմերին կոչ է անում հակամարտության գլխավոր հարցը կարգավորելու համար ցուցաբերել քաղաքական կամք` համարժեք, հավասարաչափ և միաժամանակյա փոխզիջումների հասնելու համար: ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատուն նաև շեշտեց, որ ԼՂՀ հակամարտության վերաբերյալ Սոցինտեռնի բանաձևն ադրբեջանական կողմն արդեն իսկ հերքել է:

Социнтерн продолжает усилия в вопросе карабахского урегулирования
Представители АРФ «Дашнакцутюн» участвовали 15-16 ноября в Париже в собрании Совета Социалистического интернационала (Социнтерн), по завершении которого была принята резолюция по карабахскому урегулированию. Об этом сообщил сегодня журналистам глава офиса Ай Дата и по политическим вопросам АРФ «Дашнакцутюн» Киро Маноян.
По его словам, основным пунктом резолюции является решение Социнтерна о продолжении усилия в вопросе урегулирования карабахского конфликта для достижения диалога между двумя сторонами.
«Резолюция придает важность урегулированию вопроса Нагорного Карабаха с целью достижения в регионе мира и стабильности. В качестве первоочередного указывается вопрос предоставления официального статуса НКР и принятия окончательного статуса, установление прав перемещенных лиц и обеспечение соглашения о прекращении огня», - сказал Киро Маноян.
Представитель АРФД подчеркнул, что в резолюции содержится призыв соблюдать соглашение о прекращении режима огня и отказаться от всех видов нарушений, включая отвод снайперов с передовой линии.
«Ясно, что призыв к отводу снайперов направлен Азербайджану», - отметил К.Маноян.
По его словам, этой резолюцией Социнтерн призывает стороны с целью урегулирования основного вопроса карабахского конфликта проявить политическую волю для достижения адекватных, равнозначных и одновременных компромиссов. Глава офиса Ай Дата и по политическим вопросам АРФД отметил, что азербайджанская сторона уже отклонила резолюцию Социнтерна по урегулировании карабахского конфликта.