Պատգամավոր. Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս երբեք չի լինելու
Աստանայում սպասվող ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի ընթացքում Իլհամ Ալիևը մեկ անգամ ևս կընդունի, որ Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով, թեև հետագայում նորից կփորձի հրաժարվել դրանից, այսօր ասուլիսի ժամանակ տեսակետ հայտնեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը:
«Նա կրկին կընդունի միջազգային իրավունքի բոլոր այն նորմերը, որոնց հիման վրա պետք է լուծվի Ղարաբաղյան հակամարտությունը` ազգերի ինքնոշում, ուժի չկիրառում և տարածքային ամբողջականության սկզբունք: Սակայն, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի պարագայում տարածքային ամբողջականության սկզբունքը որևէ կապ չունի կարգավորման հետ: Լեռնային Ղարաբաղը երբևէ անկախ Ադրբեջանի տարածի մաս չի կազմել և չի կազմելու: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն իր ծոծրակը կտեսնի, Լեռնային Ղարաբաղը իր կազմում երբեք չի տեսնի»,-հայտարարեց Գ.Մելիքյանը:
Խոսելով եռակողմ կամ երկկողմ հանդիպումներից առաջ և հետո ադրբեջանական կողմից զինադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի կամ սադրանքների մասին, պատգամավորը նկատեց, որ սադրանքների թիվը Ադրբեջանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններից հետո խիստ նվազել է:
«Կարծում եմ, որ այդ նվազման տենդենցը ևս կշարունակվի և չեմ կարծում, որ Արցախում վերջին զորավարժություններից հետո սադրանքները սպասելի են: Այն, ինչ զորավարժությունների ժամանակ տեսավ Ադրբեջանի հանրությունը, կարծում եմ, որ դաս կլինի»,- ասաց բանախոսը:
Aysor.am-ի թղթակցի խնդրանքով պարզաբանելով Մոսկվա կատարած այցից հետո ՀՀ նախագահի կողմից արված հայտարարութունը, թե նա վերադառնում է Երևան «ավելի վստահ», Գագիկ Մելիքյանն ասաց, որ «դրա վառ ապացույցն է ավելի կոշտ դիվանագիտական քաղաքականությունը»:

Меликян: Нагорный Карабах никогда не будет частью Азербайджана
На саммите ОБСЕ в Астане Ильхам Алиев в очередной раз признает тот факт, что карабахский конфликт должен быть урегулирован мирным путем, хотя в дальнейшем опять откажется от этого, заявил сегодня журналистам депутат парламента, член Республиканской партии Армении Гагик Меликян.
«Он опять примет все те нормы международного права, на основе которых должен быть урегулирован карабахский конфликт – право наций на самоопределение, неприменение силы и принцип территориальной целостности. Однако в обстоятельствах карабахского конфликта принцип территориальной целостности не имеет никакой связи с урегулированием. Нагорный Карабах никогда не был в составе независимого Азербайджана и никогда не будет. Алиеву не видать Карабаха в составе Азербайджана, как и своих ушей», - заявил Г.Меликян.
Касаясь случаев нарушения режима прекращения огня азербайджанской стороной до и после двусторонних или трехсторонних встреч президентов, депутат отметил, что после парламентских выборов в Азербайджане число провокаций сократилось.
«Думаю, что эта тенденция будет продолжаться и вряд ли после последних военных учений в Арцахе азербайджанцы пойдут на провокации. То, что увидела общественность Азербайджана в ходе военных учений, станет для них хорошим уроком», - сказал депутат.
Комментируя по просьбе корреспондента Aysor озвученное президентом Армении после визита в Россию заявление о том, что он возвращается в Ереван «более уверенным», Г.Меликян отметил: «Ярким свидетельством этого является более жесткая дипломатическая политика».