Գ.Մելիքյան. Զորավարժությունները խիստ պատասխան էին
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ Արցախում անցկացված ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զորավարժությունները հստակ և խիստ պատասխան էին Ադրբեջանի ղեկավարության շարունակական ռազմատենչ հայտարարություններին, այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մելիքյանը:
«Զորավարժությունները ցույց տվեցին, որ հայկական բանակն ուժեղ է և ունակ հակահարված տալ ցանկացած ոտնձգությունների և զավթողական պատերազմների»,- ընդգծեց բանախոսը, նշելով, որ զորավարժությունները նաև ազդակ էին այն գերտերություններին, որոնք կողմ են ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանը:
«Այն, ինչ ցուցադվեց Ադրբեջանին, ընդունելի էր աշխարհի գերտերությունների կողմից»,- ասաց նա:
Այդ տեսանկյունից Գ.Մելիքյանը կարևորեց նախագահ Սարգսյանի այցը Մոսկվա և նրա հանդիպումները ռուսաստանյան գործընկեր Դմիտրի Մեդվեդևի և վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
«Շատ ավելի կարևորում եմ Ռուսաստանի տարածքում ՀՀ նախագահի այն հայտարարությունը, որ մեզ համար կարևոր է Ադրբեջանի կողմից ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը: Այլ խնդիր մեզ համար ուղղակի գոյություն չունի: Որևէ զիջում, որևէ փոխզիջման մաիսն խոսք ընդհանրապես լինել չի կարող, բացի Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչելու մասին հայտարարությունից, որից հետո միայն բանակցությունների գործընթացի շարունակություն կսկսվի»,- ասաց պատգամավորը:

The military exercise held in Artsakh, attended by President Serzh Sargsyan was an exact and harsh response to Azerbaijani leadership’s constant bellicose statements, member of RPA parliamentary faction Gagik Melikyan told a news conference in Yerevan.
“The exercise showed Armenian army’s might and ability to deliver a counterblow to any encroachment and aggression,” speaker said adding that the exercise was also a signal to superpowers that support peaceful resolution of the Nagorno Karabakh conflict.
G. Melikyan also highly assessed President Sargsyan’s visit to Moscow and his meetings with his Russian counterpart Dmitry Medvedev and Prime Minister Vladimir Putin.
“I attach importance to President Sargsyan’s statement in Russia that we rate as important recognition of Karabakh independence by Azerbaijan on the basis of the right of self-determination. We cannot talk about any concession, any compromise except a statement recognizing Artsakh independence,” parliamentarian said.