Գ.Մելիքյան. Զորավարժությունները խիստ պատասխան էին
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ Արցախում անցկացված ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զորավարժությունները հստակ և խիստ պատասխան էին Ադրբեջանի ղեկավարության շարունակական ռազմատենչ հայտարարություններին, այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մելիքյանը:
«Զորավարժությունները ցույց տվեցին, որ հայկական բանակն ուժեղ է և ունակ հակահարված տալ ցանկացած ոտնձգությունների և զավթողական պատերազմների»,- ընդգծեց բանախոսը, նշելով, որ զորավարժությունները նաև ազդակ էին այն գերտերություններին, որոնք կողմ են ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանը:
«Այն, ինչ ցուցադվեց Ադրբեջանին, ընդունելի էր աշխարհի գերտերությունների կողմից»,- ասաց նա:
Այդ տեսանկյունից Գ.Մելիքյանը կարևորեց նախագահ Սարգսյանի այցը Մոսկվա և նրա հանդիպումները ռուսաստանյան գործընկեր Դմիտրի Մեդվեդևի և վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
«Շատ ավելի կարևորում եմ Ռուսաստանի տարածքում ՀՀ նախագահի այն հայտարարությունը, որ մեզ համար կարևոր է Ադրբեջանի կողմից ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը: Այլ խնդիր մեզ համար ուղղակի գոյություն չունի: Որևէ զիջում, որևէ փոխզիջման մաիսն խոսք ընդհանրապես լինել չի կարող, բացի Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչելու մասին հայտարարությունից, որից հետո միայն բանակցությունների գործընթացի շարունակություն կսկսվի»,- ասաց պատգամավորը:

Армия обороны НКР дала жесткий ответ на заявления Азербайджана
Военные учения Армии обороны НКР в Арцахе, на которых присутствовал президент Армении Серж Саргсян, стали четким и жестким ответом на воинственную риторику руководства Азербайджана. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами депутат парламента, член Республиканской партии Армении Гагик Меликян.
«Военные учения продемонстрировали, что армянская армия сильна и способна дать отпор любым посягательствам и захватническим войнам», - подчеркнул депутат.
В данном контексте Г.Меликян отметил важность визита президента Армении С.Саргсяна в Москву и его встречи с российским коллегой Дмитрием Медведевым и премьер-министром РФ Владимиром Путиным.
«Я придаю большое значение заявлению президента Армении в России о том, что для нас важно признание Азербайджаном независимости Нагорного Карабаха на основе права на самоопределение. Иной проблемы для нас нет. Речь вообще не может идти об уступках или каких-либо компромиссах, за исключением заявления о признании независимости НКР. Только после этого может быть продолжен процесс переговоров», - сказал депутат.