Թբիլիսիում ձերբակալվել են ռադիոակտիվ նյութ վաճառողներ
Թբիլիսիում ոստիկանությունը ձերբակալել է անձանց, որոնք կասկածվում են ռադիոակտիվ ցեզիում-137 վաճառելու փորձի մեջ, հաղորդում է ՌԲԿ.ռու-ն` հղում անելով Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարությանը:
Օպերացիան, որի ընթացքում վտանգավոր նյութը առգրավվել և ուղարկվել է փորձաքննության, իրականացվել է երեկ երեկոյան: Թբիլիսիի կենտրոնում ձերբակալվել են 4 կասկակծյալներ, որոնք խոստովանել են, որ պահել են ռադիոակտիվ նյութ:
Վրաստանի ՆԳՆ աշխատակիցը, ով մասնակցել է ձերբակալման օպերացիային, ընդգծել է, որ «հայտնաբերված ցեզիում-137-ի քանակն այնքան էլ մեծ չէ, բայց լիովին բավական է, որ մեծ անախորժություններ լինեին»:
Հաղորդվում է, որ ռադիոակտիվ ցեզիումը պահվում էր սովորական տանը:
Ցեզիում-137-ը ռադիոակտիվ նյութ է, որն օգտագործվում է արդյունաբերության և բժշկության մեջ: Այն կարելի է օգտագործել նաև միջուկային զենք ստեղծելու համար:

В Тбилиси задержали четверых продавцов радиоактивного вещества
В Тбилиси полиция задержала лиц, подозреваемых в попытке продать радиоактивное вещество цезий-137, сообщает РБК.ру со ссылкой на пресс-службу Министерства внутренних дел Грузии.
Операция, в ходе которой опасное вещество было изъято и направлено на экспертизу, была проведена накануне вечером. В центре Тбилиси были задержаны четверо подозреваемых, признавшихся в хранении радиоактивного вещества.
Сотрудник МВД Грузии, принимавший участие в операции по задержанию, подчеркнул, что «количество обнаруженного цезия-137 не слишком велико, но его вполне достаточно для того, чтобы могли быть большие неприятности».
Сообщается, что радиоактивный цезий хранился в обычной квартире.
Цезий-137 - радиоактивное вещество, применяемое в промышленности и в медицине. Оно также может быть использовано в производстве ядерного оружия.