Թբիլիսիում ձերբակալվել են ռադիոակտիվ նյութ վաճառողներ
Թբիլիսիում ոստիկանությունը ձերբակալել է անձանց, որոնք կասկածվում են ռադիոակտիվ ցեզիում-137 վաճառելու փորձի մեջ, հաղորդում է ՌԲԿ.ռու-ն` հղում անելով Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարությանը:
Օպերացիան, որի ընթացքում վտանգավոր նյութը առգրավվել և ուղարկվել է փորձաքննության, իրականացվել է երեկ երեկոյան: Թբիլիսիի կենտրոնում ձերբակալվել են 4 կասկակծյալներ, որոնք խոստովանել են, որ պահել են ռադիոակտիվ նյութ:
Վրաստանի ՆԳՆ աշխատակիցը, ով մասնակցել է ձերբակալման օպերացիային, ընդգծել է, որ «հայտնաբերված ցեզիում-137-ի քանակն այնքան էլ մեծ չէ, բայց լիովին բավական է, որ մեծ անախորժություններ լինեին»:
Հաղորդվում է, որ ռադիոակտիվ ցեզիումը պահվում էր սովորական տանը:
Ցեզիում-137-ը ռադիոակտիվ նյութ է, որն օգտագործվում է արդյունաբերության և բժշկության մեջ: Այն կարելի է օգտագործել նաև միջուկային զենք ստեղծելու համար:

Georgian police have arrested four people in the capital Tbilisi for trying to sell radioactive substance cesium-137, the interior ministry said Friday, according to RBK.ru.
“We discovered that somebody was offering cesium-137 for sale, conducted an operation and seized the substance,” Ministry spokesman Shota Utiashvili said.
“Four people were arrested,” he said, adding that cesium-137 was a “fairly common substance” and that the operation had been routine.
He could not specify how much of the material had been seized.
Cesium-137 is a by-product of nuclear fission that is used on industrial sites and for medical devices but could also be used to make dirty bombs with the potential to spread radiation.