ԱԺ պատգամավոր. «Բեկումնային փաստաթուղթ Աստանայում` անհնար է»
Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի ժամանակ անհնար է ստորագրվի ԼՂ խնդրի հետ կապված որևէ բեկումնային փաստաթուղթ: Նման կարծիք արտահայտեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ԱԺ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Արտակ Դավթյանը։
«Որևէ լուրջ, բեկումնային փաստաթղթի ընդունումը հնարավոր կլինի միայն այն ժամանակ, երբ բանակցային սեղանի շուրջ Ադրբեջանի հետ կնստի Լեռնային Ղարաբաղը»,- ասաց Ա. Դավթյանը` հավելելով, որ ԼՂՀ-ն ինքը պիտի որոշի իր ճակատագիրը, այլապես ցանկացած խոսակցություն ԼՂ հարցի շուրջ անլուրջ է:
Ըստ ԱԺ պատգամավորի` բանակցելն ավելի ճիշտ է, քան շփումների բացակայությունը: Նա կարևորեց Աստանայի գագաթաժողովը և նշեց, որ այն ազդակ կինի Ադրբեջանի և, առաջին հերթին, նրա նախագահի համար, որ ԼՂ հակամարտության խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես բանակցությունների միջոցով, խաղաղ ճանապարհով։

В Астане переломного решения по Нагорному Карабаху не будет
На саммите ОБСЕ в Астане не будет подписан какой-либо документ переломного характера по урегулированию карабахского конфликта. Такое мнение высказал сегодня журналистам член парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Артак Давтян.
«Принятие какого-либо переломного документа будет возможно лишь тогда, когда за стол переговоров вместе с Азербайджаном сядут представители Нагорного Карабаха», - сказал А.Давтян. По его словам именно Нагорно-Карабахская Республика должна решать свою судьбу, в ином случае все разговоры об урегулировании карабахского конфликта являются несерьезными.
По мнению депутата парламента, во всех случаях, проводить переговоры правильнее, чем отсутствие всяких контактов. А.Давтян подчеркнул важность саммита ОБСЕ в Астане и отметил, что он станет сигналом для Азербайджана и в первую очередь для его президента, что карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно посредством переговоров, мирным путем.