Արցախի նախագահի ելույթը Պասադենայում
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 21-ին այցելել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Հյուսիսային Ամերիկայի Արևմտյան թեմի Սուրբ Ղեվոնդյանց Մայր տաճար և մասնակցել կիրակնորյա պատարագին:
Նույն օրը երկրի ղեկավարն ընդունել է Լոս Անջելեսի շրջանի շերիֆ Լի Բակային: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Այնուհետև Բակո Սահակյանը Պասադենա քաղաքում մասնակցել է «Հեռուստամարաթոն-2010»-ի շրջանակներում կազմակերպված գալա-միջոցառմանը և այնտեղ հանդես եկել ելույթով:
«Ուրախ եմ, որ կրկին առիթ ունեմ հանդիպել և ողջունել Սփյուռքի մեր եղբայրներին ու քույրերին: Աշխարհասփյուռ հայությունը միշտ ընդգծված դերակատարություն է ունեցել Հայրենիքի և հատկապես Արցախի զարգացման ու զորացման գործում:
Վերջին 15 տարվա ընթացքում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի խողովակներով Արցախում իրականացվել են տասնյակ միլլիոն դոլար արժողությամբ տարբեր ծրագրեր: Արցախի ժողովուրդը շնորհակալ է նման հոգատար վերաբերմունքի համար:
Մեկ տարի առաջ համայն հայությունը համախմբեց իր ջանքերը հինավուրց հայկական քաղաքներից մեկի` Շուշիի վերականգնման ու զարգացման գաղափարի շուրջ: Շուշիում արդեն սկսված են վերականգնողական աշխատանքները և գտնվում են ակտիվ փուլում: Մենք վստահ ենք, որ այս քաղաքն անպայման կդառնա ժամանակակից ու ծաղկուն:
Արցախի առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրներից է նաև խմելու ջրի հարցը: Այն ունի և քաղաքական, և տնտեսական, և սոցիալ-կենցաղային առանցքային նշանակություն: Մեր բնակչությունը առայսօր մեծ դժվարությունների է հանդիպում խմելու ջրի իր մինիմալ կարիքները հոգալու գործում: Մայրաքաղաք Ստեփանակերտում, շրջկենտրոններում և գյուղերում զգացվում է ջրի խիստ պակաս: Մարդիկ ստիպված են մեծագույն դժվարություններով լուծել իրենց ամենօրյա կենցաղային խնդիրները: Մեր հանրապետությունում շուրջօրյա ջրամատակարարում է իրականացվում միայն մայրաքաղաքի մի քանի թաղամասերում և մի շարք բնակավայրերում, ինչը մեզ հաջողվել է վերջերս:
Իհարկե, Արցախի իշխանությունները փորձում են ուժերի ներածին չափով թեթևացնել բնակչության հոգսերը: Այստեղ մենք ունենք որոշ հաջողություններ: Ինչպես արդեն նշեցի, մի շարք բնակավայրերում մեզ հաջողվել է լուծել այս հրատապ խնդիրը: Այնուամենայնիվ, ամբողջ հանրապետության կտրվածքով այն պահանջում է համայն հայության ջանքերի համախմբում:
Բարեկամներ, միասին մենք ի վիճակի ենք լուծում տալ այս հարցին: Արցախի Հանրապետությունն ունի հսկայական ջրային պաշարներ: Այստեղից են սկիզբ առնում Թարթառը, Արփան, Որոտանը և այլ խոշոր գետեր: Արցախում մեկ շնչին բաժին ընկնող միայն մակերեսային հոսքի ջրային պաշարները կազմում են 19 հազար խորանարդ մետր, իսկ Արաքսի ջրերի հետ միասին` ավելի քան 65 հազար: Այս չափանիշով մեր հանրապետությունը ջրային պաշարներով ամենաապահովված երկրների շարքին է դասվում: Պետք է ուղղակի ճիշտ օգտագործել այդ հարստությունը և կառուցել ժամանակակից ջրային համակարգեր:
Մենք` հայերս, խոսելով հայրենիքի մասին, հաճախակի ենք օգտագործում «մեր հողն ու ջուրը» արտահայտությունը: Այն ունի խոր իմաստ: Ջուրը մարդուն հողի հետ կապող ամենակարևոր գործոններից մեկն է: Առանց ջրի իրոք չկա կյանք: Ջրի հիմնախնդիրն առնչվում է կենսագործունեության բոլոր ոլորտների հետ: Լուծում տալով այդ հարցին, մենք հուսալի հիմք ենք ստեղծում Արցախի սոցիալ-տնտեսական ամբողջ համակարգի զարգացման համար` նրա վաղվա օրը դարձնելով բարեկեցիկ ու հուսալի: Եվ այս գործում մենք ակնկալում ենք ձեր գործուն մասնակցությունը:
Այսօր այս դահլիճում հավաքվել են մարդիկ, ովքեր ներկայացնում են հայկական Սփյուռքը և միշտ իրենց անձնական ավանդն են բերել հայրենիքի զարգացման ու բարգավաճման գործին: Հենց ձեր` Սփյուռքի և Մայր Հայաստանի մեր քույրերի ու եղբայրների աջակցության շնորհիվ Արցախը կարողացավ ապաքինվել պատերազմի ծանր վերքերից և դառնալ կենսունակ երկիր` հպարտություն ներշնչելով բոլոր հայերին աշխարհի տարբեր ծայրերում: Համոզված եմ, որ այս ոգով մենք կշարունակենք Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամրապնդումը և համատեղ ուժերով կարձանագրենք նոր փայլուն հաղթանակներ», - ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության փոխանցմամբ` ասել է Բակո Սահակյանը:

Bako Sahakyan delivers speech in Pasadena
On November 21, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan attened a Sunday religious service offered at the St. Leon Cathedral of the Western Diocese of the Armenian Apostolic Church, Central Information Department of Artsakh Republic President’s Office reports.
On the same day the President received sheriff of the Los Angeles county Lee Baca. Issues of mutual interest were discussed during the meeting.
Then Bako Sahakyan left for the city of Pasadena and attended the Telethon 2010 Gala dinner where he delivered a speech. Bako Sahakyan said:
“Respected compatriots!
Dear friends!
Ladies and gentlemen!
I am glad of having another opportunity to meet and welcome our brothers and sisters from the Diaspora. The world-spread Armenians have always played a great role in developing and strengthening the Motherland, especially Artsakh.
During the last 15 years different programs worth of dozen millions of dollars have been implemented in Artsakh through the channels of the Hayastan All Armenian fund. The people of Artsakh is grateful for such a considerate attitude.
A year ago all the Armenians united their efforts around the idea of restoring and developing Shoushi - one of the ancient Armenian towns. Reconstruction activities there have been already launched and entered an active stage. We are confident that this town will undoubtedly become modern and prosperous.
The drinking water issue is also among the most significant problems Artsakh has ever faced. It is of vital political and socio-economic importance. Our people still meets great difficulties in satisfying its minimal needs in drinking water. Serious shortage of water is felt in capital Stepanakert, regional centers and the countryside. People have to solve their daily vital problems with great difficulty. Only several districts in the capital and a number of settlements have 24-hour water supply in our republic, which we managed to do only recently.
Of course, the Artsakh authorities try to ease the problems of the population as far as possible. We have registered certain progress in this field. As I have already mentioned we managed to solve this urgent problem in some settlements. However, across the republic it requires consolidated approach of the world-spread Armenians.
Friends, together we are able to solve this issue. The Artsakh Republic has enormous water resources. Tartar, Arpa, Vorotan and other large rivers have their origin there. In Artsakh only surface water flow constitutes 19,000 cubic meters per capita, with the waters of the Arax river this figure exceeds 65,000 cubic meters. Thus, our republic ranks among the richest countries of the world in terms of water resources. What we should do is just use these riches properly and build modern water supply systems.
Talking about the Motherland, we, Armenians, often use the expression “Our Soil and Water.” It has a profound meaning. Water is among the most important factors that binds the man to soil. There is indeed no life without water. The water issue concerns all spheres of life. If we succeed in solving this issue we will create a firm basis for developing the whole socio-economic system of Artsakh making its future prosperous and reliable. We very much anticipate your active participation in this undertaking.
People who represent the Armenian Diaspora and have always made their personal contribution to the development and prosperity of the Motherland have gathered in this hall today. Due to the support of our brothers and sisters from the Diaspora and Mother Armenia Artsakh managed to recover from the wounds of the war and become a viable country inspiring pride to all the Armenians in different corners of the world. I am sure that with this spirit we will continue strengthening the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity and record further joint glorious victories.