"Ъ". Լուկաշենկոն հրաժարվել է հանդիպել Լավրովի հետ
Երեկ երեկոյան Մինսկ է ժամանել Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:. Պաշտոնապես այցի նպատակը երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների համատեղ նիստին մասնակցելն է: Սակայն, փորձագետների կարծիքով` Լավրովի այցն Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին «Մոսկվայի վերջին նախազգուշացումն է», քանի որ Բելառուսի նախագահը «հրճվանքի մեջ է Եվրամիության հետ շփումներից», և նույնիսկ, ըստ ռուսաստանյան «Կոմերսանտ» թերթի` հրաժարվել է հանդիպել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարին:
Երեկ բելառուսական նախագահի մամուլի խոսնակ Պավել Լեգկիյը «Կոմերսանտին» հայտարարել է, թե «Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և Ռուսաստանի արտգործնախարարի հանդիպումը նախատեսված չէ»:
«Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի այցի անտեսելու որոշումը բելառուսական ղեկավարի հստակորեն ցուցադրական ժեստ է, քանի որ մինչ օրս Բելառուսի նախագահը մշտապես հանդիպել է անգամ Մինսկ ժամանող ռուսական մարզպետների հետ», - գրում է թերթը:
Միզեսի անվան հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Յարոսլավ Ռոմանչուկը, «Կոմերսանտին» ասել է, որ նման վարքագիծը կարող է Լուկաշենկոյի «քթից դուրս գալ»: Ըստ փորձագետի` Սերգեյ Լավրովի այցը` «Մոսկվայի վերջին զգուշացումն է Մինսկին»:

"Ъ": Лукашенко отказался от встречи с Лавровым
В Минск вчера вечером прибыл глава МИД РФ Сергей Лавров. Официально целью его приезда является участие в совместном заседании коллегии МИДов двух стран. Однако эксперты считают визит господина Лаврова «последним предупреждением Москвы» Александру Лукашенко, который «пребывает в кураже от контактов с ЕС». Как пишет «Коммерсантъ», по имеющейся у газеты информации, Лукашенко отказался от встречи с главой российского МИДа.
Вчера руководитель пресс-службы белорусского президента Павел Легкий сообщил "Ъ", что «встреча Александра Лукашенко с министром иностранных дел РФ не предусмотрена».
«Решение белорусского лидера проигнорировать визит главы МИД РФ — явно демонстративный жест, поскольку до сих пор президент Белоруссии всегда встречался даже с прибывшими в Минск российскими губернаторами», - пишет газета.
Руководитель научно-исследовательского центра имени Мизеса Ярослав Романчук заявил "Ъ", что подобное поведение может «выйти боком Лукашенко, который пребывает в кураже от контактов с представителями ЕС». По его словам, визит Сергея Лаврова — это «последнее российское предупреждение Минску».