Լիբանանի հայերը «ջերմ» ընդունելություն են ցուցաբերել Էրդողանին
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը պաշտոնական այցով ժամանել է Բեյրութ` փորձելու լուծում գտնել Լիբանանի իշխանություններում հասունացող ճգնաժամին:
Թուրքիայի վարչապետին Լիբանանում սպասում էր «ջերմ» ընդունելություն տեղի հայ երիտասարդների կողմից: Ինչպես հաղորդում է Nouvelle d’Armenie-ն, վկայակոչելով Լիբանանում հրատարակվող «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Կանդարյանին, հարյուրավոր երիտասարդ հայազգի երիտասարդներ բողոքի ակցիա են կազմակերպել` ընդդեմ Էրդողանի Բեյրութ ժամանելուն:
Անհրաժեշտ է եղել ոստիկանության միջամտությունը, որպեսզի հեռացվեն Էրդողանի և Թուրքիայի հասցեին ուղղված «քաղցր խոսքերով» պաստառները:
Նշենք, որ Բեյրությում Էրդողանը հանդես է եկել առաջարկությամբ մեկ տարով հետաձգել Լիբանանի նախկին վարչապետ Ռաֆիկ Հարիրիի սպանության առնչությամբ հետաքննության արդյունքները:
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ դատարանը մտադիր է Հարիրիի սպանության մեջ մեղադրել «Հեզբոլլահ» շարժմանը:
Իր առաջարկությունը Էրդողանը հիմնավորել է նրանով, որ մեկ տարվա ընթացքում տարածաշրջանում իրավիճակը էապես կբարելավվի, ավելի կայուն կդառնա: Ըստ Էրդողանի, այդ ընթացքում ՖԱԹՀ-ը կբարիշի Համասի հետ, իսկ Իրանը` արաբական երկրների:
«Կարևորը պատերազմ թույլ չտալն է», - «Իսրայելական նորություններ» կայքի փոխանցմամբ` հայտարարել է Էրդողանը:

Армянская молодежь Ливана устроила Эрдогану «жаркий» прием
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган прибыл с официальным визитом в Ливан, чтобы попытаться найти решения назревающего кризиса власти в Бейруте.
Армянская молодежь Ливана устроила Эрдогану «жаркий» прием. Как сообщает Nouvelle d'Armenie со ссылкой на главного редактора издающейся в Ливане газеты «Аздак» Шаан Кандарян, сотни молодых ливанцев армянского происхождения устроили протест против визита Эрдогана в Бейрут.
Полиции пришлось вмешаться, чтобы убрать плакаты с враждебными надписями в адрес турецкого премьера, которые держала в руках молодежь.
Как сообщает портал «Израильские новости», в Бейруте Эрдоган предложил отложить на год публикацию итогов расследования убийства бывшего премьер-министра Ливана Рафика Харири. Трибунал ООН намеревается обвинить в убийстве «Хизбаллу».
Турецкий премьер-министр мотивирует свое предложение тем, что за год положение в регионе существенно улучшится, и ситуация станет гораздо более стабильной. Глава турецкого правительства заявил, что в течение года ФАТХ помирится с ХАМАСом, а Иран - с арабскими странами.
«Главное - не допустить новой войны», - объявил Эрдоган и подчеркнул, что это и в интересах Израиля, поскольку от войны израильтяне, по его словам, пострадают не меньше других жителей региона.