Էրդողանը կասետային ռումբերից է խոսել. հիշողության կորուստ
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը հայտարարել է, որ իր երկիրը «ծալած ձեռքերով չի նստի», եթե Իսրայելը «հարձակվի Լիբանանում ու Գազայում քաղաքացիական անձանց վրա»: Այս մասին հաղորդում է «Կուրսոր»-ը:
Լիբանանում այցով գտնվող Էրդողանը տնտեսական համաժողովի առջև իր ունեցած ելույթում, դիմելով Իսրայելին, ասել է. «Դուք մտնում եք Լիբանան, սպանում երեխաներին, իսկ հետո սպասում, որ մենք ոչինչ չանենք: Դուք օգտագործում եք կասետային ռումբեր և սպանում Գազայի երեխաներին, իսկ այնուհետև խնդրում մեզ լռել: Մենք չենք լռի, մենք կանենք հնարավորը, կօգտագործենք բոլոր միջոցները, որոնց տիրապետում ենք»:
«Մենք ցանկանում ենք, որ իշխի օրենքը, այլ ոչ թե ծովահենությունը: Մենք ուզում ենք տեսնել ոչ թե երեխաների սպանություն, այլ տարածաշրջանում բարեկեցության աճ», - հավելել է Թուրքիայի վարչապետը:
Հատկանշական է, որ Էրդողանը խոսել է կասետային ռումբերից, մոռանալով, որ Թուրքիայի «կրտսեր եղբայր» Ադրբեջանը օգտագործել է դրանք Ղարաբաղյան պատերազմում, ինչի արդյունքում զոհվել են խաղաղ բնակիչներ:
1994 թվականի մարտի 25-ին Ադրբեջանի օդուժը կասետային ռումբեր գցեց ԼՂՀ ՊԲ դիրքերի վրա` Հորադիզի մոտ, ինչի հետևանքով տուժեցին նաև ադրբեջանական ստորաբաժանումները: Ադրբեջանի ինքնաթիռները փորձեցին ռմբակոծել նաև Ստեփանակերտը, սակայն նրանց մտադրությունը կասեցվեց ԼՂՀ ՊԲ հակաօդային պաշտպանության կողմից:

Премьер-министр Турции обвинил Израиль в убийстве детей в Газе
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил в четверг, что его страна «не будет сидеть, сложа руки», если Израиль нападет на «гражданских лиц в Ливане и в Газе», сообщает Газета.ру со ссылкой на Kursor.
Эрдоган, находящийся с визитом в Ливане, в своей речи перед участниками экономической конференции обратился к Израилю: «Вы входите в Ливан, убиваете детей, а затем ждете от нас, чтобы мы ничего не делали. Вы используете кассетные бомбы и убиваете детей в Газе, а затем просите нас молчать. Мы не будем молчать, мы будем делать все возможное, использовать все средства, имеющиеся в нашем распоряжении».
«Мы хотим, чтобы возобладал закон, а не пиратство. Мы хотим видеть не убийства детей, а рост благосостояния в регионе», - добавил Эрдоган.
Примечательно, что Премьер Турции заговорил о кассетных бомбах, видимо забыв, что «младший брат» Турции - Азербайджан, использовал в свое время кассетные бомбы во время Карабахской войны, в результате чего гибло мирное население Арцаха.
25 марта 1994г. Самолеты ВВС Азербайджана сбросили кассетные бомбы на позиции Армии Обороны НКР у Горадиза, в результате бомбардировки пострадали и азербайджанские подразделения. Боевые самолеты ВВС Азербайджана попытались нанести бомбовый удар по Степанакерту, однако были отражены огнем ПВО Армии Обороны НКР.