Էրդողանը կասետային ռումբերից է խոսել. հիշողության կորուստ
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը հայտարարել է, որ իր երկիրը «ծալած ձեռքերով չի նստի», եթե Իսրայելը «հարձակվի Լիբանանում ու Գազայում քաղաքացիական անձանց վրա»: Այս մասին հաղորդում է «Կուրսոր»-ը:
Լիբանանում այցով գտնվող Էրդողանը տնտեսական համաժողովի առջև իր ունեցած ելույթում, դիմելով Իսրայելին, ասել է. «Դուք մտնում եք Լիբանան, սպանում երեխաներին, իսկ հետո սպասում, որ մենք ոչինչ չանենք: Դուք օգտագործում եք կասետային ռումբեր և սպանում Գազայի երեխաներին, իսկ այնուհետև խնդրում մեզ լռել: Մենք չենք լռի, մենք կանենք հնարավորը, կօգտագործենք բոլոր միջոցները, որոնց տիրապետում ենք»:
«Մենք ցանկանում ենք, որ իշխի օրենքը, այլ ոչ թե ծովահենությունը: Մենք ուզում ենք տեսնել ոչ թե երեխաների սպանություն, այլ տարածաշրջանում բարեկեցության աճ», - հավելել է Թուրքիայի վարչապետը:
Հատկանշական է, որ Էրդողանը խոսել է կասետային ռումբերից, մոռանալով, որ Թուրքիայի «կրտսեր եղբայր» Ադրբեջանը օգտագործել է դրանք Ղարաբաղյան պատերազմում, ինչի արդյունքում զոհվել են խաղաղ բնակիչներ:
1994 թվականի մարտի 25-ին Ադրբեջանի օդուժը կասետային ռումբեր գցեց ԼՂՀ ՊԲ դիրքերի վրա` Հորադիզի մոտ, ինչի հետևանքով տուժեցին նաև ադրբեջանական ստորաբաժանումները: Ադրբեջանի ինքնաթիռները փորձեցին ռմբակոծել նաև Ստեփանակերտը, սակայն նրանց մտադրությունը կասեցվեց ԼՂՀ ՊԲ հակաօդային պաշտպանության կողմից:

Turkey will not stay silent in the event of an Israeli attack on Lebanon or the Gaza Strip, Prime Minister Recep Tayyip Erdogan said in Beirut Thursday, Gazeta.ru reported citing Kursor.
"Does (Israel) think it can enter Lebanon with the most modern aircraft and tanks to kill women and children, and destroy schools and hospitals, and then expect us to remain silent?" Erdogan asked on the final day of a two-day visit to Lebanon.
"Does it think it can use the most modern weapons, phosphorus munitions and cluster bombs to kill children in Gaza and then expect us to remain silent? We will not be silent and we will support justice by all means available to us," he added.
It is noteworthy that Turkish Prime Minister spoke about cassette bombs forgetting that Turkey’s “younger brother,” Azerbaijan used cassette bombs during the Karabakh war killing peaceful population of Artsakh.
On March 25, 1994 Azerbaijan’s air forces threw cassette bombs at positions of NKR defense army near Horadiz. Azerbaijan’s units were also affected by the bombs. Azerbaijan’s combat planes also attempted to bomb Stepanakert, but the attack was repulsed by NKR air defense forces.