Քաղաքագետ. Թուրքիայի վարչապետը բազմակի ստանդարտներ է օգտագործում
«Թուրքիայի վարչապետի հայտարարությունն այն օրինակներից մեկն է, երբ քաղաքական գործիչների կողմից բազմակի ստանդարտներ են օգտագործվում` շատ հաճախ մոռանալով, որ նույն մոտեցումն ունեցել են նաև իրենց երկրները կամ դաշնակիցները», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը` մեկնաբանելով Լիբանանում Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի կողմից արված հայտարարությունը:
Հիշեցնենք, որ թուրք վարչապետը հիշեցրել է Իսրայելին Գազայում կասետային ռումբերի օգտագործման մասին, հայտարարելով, որ «կօգտագործեն բոլոր միջոցները, որոնց տիրապետում են» այդ հարցը միջազգային հանրության օրակարգում պահելու համար:
Սերգեյ Մինասյանը հիշեցրեց, որ 1994 թվականի մարտի 25-ին Ադրբեջանի օդուժը կասետային ռումբեր գցեց ԼՂՀ ՊԲ դիրքերի վրա` Հորադիզի մոտ և հավելեց. «Ոչ միայն Հորադիզում է նման զենք օգտագործվել, այլ նաև Ստեփանակերտի ռմբակոցության ժամանակ օգտագործվել են ավիացիոն կասետային զենքեր: Հենց նույն Իսրայելը և Ուկրաինան Ադրբեջանին վաճառել են կասետային գլխիկներով հրթիռային համակարգեր»,-ասաց նա:
Քաղաքագետը նաև ուշադրություն դարձրեց այն փաստի վրա, որ միջազգային հանրությունը Ադրբեջանի կողմից նմանօրինակ ռազմական միջոցների օգտագործման վերաբերյալ չի արձագանքել:
«Ոչ մի արձագանք չի եղել ոչ միայն կասետային ռումբերի մասին, այլ նաև «Գրադ» տիպի համակարգերի մասով, որոնք նախատեսված չեն քաղաքների ռմբակոծման համար: Այդ հրետանային համակարգերը բազմիցս օգտագործվել են և Ստեփանակերտի, և Արցախի բնակավայրերի, ինչպես նաև Հայաստանի սահմանակից գյուղերի և քաղաքների դեմ»,- ասաց Ս.Մինասյանը:

Премьер Турции «забыл» об использованном Азербайджаном оружии
«Заявление премьер-министра Турции является одним из тех примеров, когда политические деятели руководствуются двойными стандартами, зачастую забывая о том, что такими же действиями руководствовались и их страны или же союзники», - заявил корреспонденту Aysor заместитель директора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян.
В Ливане премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган напомнил Израилю об использованных этой страной в Газе кассетных бомбах, заявив, что «Турция использует все средства, которыми владеет», чтобы продержать этот вопрос в международной повестке.
Сергей Минасян напомнил, что 25 марта 1994 года Азербайджан применил кассетные бомбы при нанесении удара по одной из позиций Армии обороны Нагорного Карабаха близ Горадиса.
«Этот вид оружия был использован Азербайджаном не только в данном случае, но и при нанесении ударов по Степанакерту. Тогда были использованы авиационные кассетные бомбы. Те же Израиль и Украина продавали Азербайджану ракетные установки с кассетными боеголовками», - сказал С.Минасян.
Он также отметил, что на эти факты международное сообщество каким-либо образом не отреагировало.
«Не было реакции и на использование кассетных бомб, и на использование систем «Град», использование которых при нанесении ударов по городам не предусмотрено. Системы «Град» неоднократно были использованы против Степанакерта, областей Арцаха, приграничных городов и сел Армении», - подчеркнул С.Минасян.