Գյուլը գնահատել է Սարգսյանի էական ներդրումը խաղաղության համար
Անկարան հավատարիմ է Հայաստանի հետ հարաբերությունները բարելավելու ուղղությամբ ստանձնած պարտավորվածություններին, Շվեյցարիայում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը:
Ինչպես հայտնում է «Եվրոնյուզ» հեռուստաալիքը, մեջբերելով CNN-Turk-ը, Գյուլը նշել է, որ մեծ է Շվեյցարիայի դերը մեկ տարի առաջ Ցյուրիխում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների և երկկողմ համագործակցության վերաբերյալ պատմական արձանագրությունների ստորագրման գործընթացում:
«Պարզ է, որ նման խնդիրները հեշտությամբ չեն լուծվում: Բայց մենք մնում ենք հաստատակամ ջանքեր գործադրելու` ձեռք բերված պայմանավորվածություններն իրականացնելու համար», - ասել է նա:
Թուրքիայի նախագահն ընդգծել է, որ Անկարան կշարունակի քայլեր ձեռնարկել, որ Կովկասում հաստատվի երկարատև և համապարփակ խաղաղություն: Գյուլը նշել է, որ այդ ճանապարհին էական ներդրում է կատարել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, և նա ակնկալում է, որ հետագայում նոր քայլեր կարվեն մեկնարկած կարևորագույն քաղաքական գործընթացում, նշում է աղբյուրը:

Гюль оценил вклад Саргсяна по достижению мира на Кавказе
Анкара придерживается своих обязательств по нормализации отношений с Арменией. Об этом заявил в четверг президент Турции Абдуллах Гюль, начавший визит в Швейцарию.
Как передает сегодня euronews со ссылкой на телеканал Си-эн-эн Тюрк, Гюль отметил роль Швейцарии в подписании в Цюрихе год назад исторических протоколов между Турцией и Арменией с целью установления между ними дипломатических отношений и развития двустороннего сотрудничества.
«Понятно, что подобные проблемы легко не разрешаются, – указал он. – Но мы по-прежнему полны решимости прилагать усилия в направлении реализации достигнутых соглашений».
Президент подчеркнул, что Анкара продолжит добиваться установления прочного и всеобъемлющего мира на Кавказе.
Гюль сказал, что на этом пути существенный вклад внес президент Армении Серж Саргсян, и он ожидает, что будут сделаны дальнейшие шаги в начатом важном политическом процессе, отмечает источник.