Գյուլը գնահատել է Սարգսյանի էական ներդրումը խաղաղության համար
Անկարան հավատարիմ է Հայաստանի հետ հարաբերությունները բարելավելու ուղղությամբ ստանձնած պարտավորվածություններին, Շվեյցարիայում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը:
Ինչպես հայտնում է «Եվրոնյուզ» հեռուստաալիքը, մեջբերելով CNN-Turk-ը, Գյուլը նշել է, որ մեծ է Շվեյցարիայի դերը մեկ տարի առաջ Ցյուրիխում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների և երկկողմ համագործակցության վերաբերյալ պատմական արձանագրությունների ստորագրման գործընթացում:
«Պարզ է, որ նման խնդիրները հեշտությամբ չեն լուծվում: Բայց մենք մնում ենք հաստատակամ ջանքեր գործադրելու` ձեռք բերված պայմանավորվածություններն իրականացնելու համար», - ասել է նա:
Թուրքիայի նախագահն ընդգծել է, որ Անկարան կշարունակի քայլեր ձեռնարկել, որ Կովկասում հաստատվի երկարատև և համապարփակ խաղաղություն: Գյուլը նշել է, որ այդ ճանապարհին էական ներդրում է կատարել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, և նա ակնկալում է, որ հետագայում նոր քայլեր կարվեն մեկնարկած կարևորագույն քաղաքական գործընթացում, նշում է աղբյուրը:

Ankara stays loyal to its commitments towards rapprochement with Armenia, Turkish President Abdullah Gul stated in Switzerland, as reported by EuroNews citing CNN-Turk.
Gul appreciated Switzerland’s role in the process of signing the protocols on Armenian-Turkish rapprochement a year ago in Zurich.
“Certainly, it is difficult to resolve such problems. However, we stay resolute over fulfillment of our agreements,” he said.
Turkish President stressed that Ankara will keep its efforts to contribute to establishment of long-term and comprehensive peace in the Caucasus. Gul appreciated President Serzh Sargsyan’s considerable contribution to peace process and said he expects further steps in that important political process, the source reports.