Իրանում շահագործվել է առաջին ԱԷԿ-ը
Իրանում շահագործման է հանձնվել երկրի առաջին ատոմային էլեկտրակայանը` Բուշերի ԱԷԿ-ը: Այս մասին հաղորդել է «Գազետա.ռու»-ն` վկայակոչելով «Սվոբոդա» ռադիոկայանը:
Ինչպես նշել է Իրանի ատոմային էներգետիկայի գերատեսչության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհան, էլեկտրաէներգիան, որը կստացվի Բուշերի ԱԷԿ-ից, կուղղորդվի համազգային էներգետիկ ցանց` մոտակա մեկ կամ երկու ամիսների ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ Բուշերի ԱԷԿ-ը, որը կառուցվել է Իրանի Բուշեր քաղաքի մոտ, առաջինն է իր բնույթով ոչ միայն Իրանում, այլև ողջ մերձավոր Արևելքում: Շինարարությունը սկսվել է 1975 թ.-ին, վերսկվել երկար դադարից հետո 1995 թ.-ին և ավարտվել է 2010 թ.-ի օգոստոսին:
Այնուամենայնիվ, Բուշերի ԱԷԿ-ը քննադատվում է որոշ երկրների կողմից` առաջին հերթին Իսրայելի և ԱՄՆ-ի` «ոչ թափանցիկ շինարարության» համար: Այդ երկրների կառավարությունները մեղադրում են Իրանին ատոմային արդյունաբերության ռազմական ուղղվածության, ինչպես նաև` միջուկային զենք ստեղծելու համար:

В Иране начала работу первая АЭС – в Бушере
В Иране начала работу первая в стране атомная электростанция – Бушерская АЭС. Об этом сообщает «Газета.Ru» со ссылкой на радиостанцию «Свобода».
Как отметил глава иранского ведомства по атомной энергии Али Акбар Салеха, электроэнергия, полученная на АЭС в Бушере, поступит в общенациональную энергетическую сеть в течение ближайшего месяца или двух.
Напомним, Бушерская АЭС – атомная электростанция, построенная в Иране вблизи города Бушер, – первая в своем роде в Иране и на всем Ближнем Востоке. Строительство было начато в 1975 году, возобновлено после длительной консервации в 1995 году и завершено в августе 2010 г. Однако АЭС в Бушере осуждается некоторыми странами, в первую очередь Израилем и США за «непрозрачность строительства». Правительства этих государств обвиняют Иран в военной направленности его атомной промышленности и желании обзавестись ядерным оружием. Тегеран подобные обвинения категорически отрицает.