Զոլյան. Գյուլի հայտարարությունը «էթիկետի պահանջներից» է
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի բարեհաջող հանգուցալուծման մասին Թուրքիայի նախագահի կողմից Շվեյցարիայում արված հայտարարությունները «էթիկետի պահանջներից» էին: Այսօր ասուլիսի ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Վ. Բրուսովի անվան Պետական Լեզվաբանական համալսարանի ռեկտոր, քաղաքագետ Սուրեն Զոլյանը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի նախագահը Շվեյցարիա կատարած այցի ժամանակ հայտարարել է, թե Անկարան վճռական է հայ-թուրքական արձանագրությունները կյանքի կոչելու գործընթացը հաջող ավարտի հասցնելու հարցում:
«Լինելով Շվեյցարիայում` նա անպայման պետք է հիշատակեր հայ-թուրքական գործընթացի ու արձանագրությունների մասին: Նա կամ պետք է կտրուկ քննադատեր Հայաստանին, ինչը Շվեյցարիայում ընդունելի չէր լինի, կամ լավ կեցվածք ընդուներ»,- ասաց քաղաքագետը:
Բանախոսը նաև կարծիք հայտնեց, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակներում Գյուլը, իրականում, նոր զարգացումների չի սպասում: «Թուրքիայում այսօր պարզ երևում է, թե ով է կազմում հարցերի օրակարգը: Դա ոչ թե Գյուլն է, այլ` Էրդողանը»,- եզրափակեց Սուրեն Զոլյանը:

Gul’s statement in Switzerland dictated by ethical norms
Turkish President Abdullah Gul’s statement in Switzerland on Armenian-Turkish rapprochement was dictated by ethical norms, Rector of V. Brusov State Linguistic University of Yerevan, political scientist Suren Zolyan told a news conference in Yerevan.
Note that during his visit to Switzerland, Gul said Ankara is resolute over ratification of the protocols on Armenian-Turkish rapprochement.
“Being in Switzerland, Gul had to speak about the Armenian-Turkish rapprochement. He either had to strongly criticize Armenia, which would be unacceptable by Switzerland, or to make a positive statement,” Zolyan said.
According to the expert, indeed, Gul does not expect new developments in Armenian-Turkish rapprochement.