Զոլյան. Գյուլի հայտարարությունը «էթիկետի պահանջներից» է
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի բարեհաջող հանգուցալուծման մասին Թուրքիայի նախագահի կողմից Շվեյցարիայում արված հայտարարությունները «էթիկետի պահանջներից» էին: Այսօր ասուլիսի ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Վ. Բրուսովի անվան Պետական Լեզվաբանական համալսարանի ռեկտոր, քաղաքագետ Սուրեն Զոլյանը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի նախագահը Շվեյցարիա կատարած այցի ժամանակ հայտարարել է, թե Անկարան վճռական է հայ-թուրքական արձանագրությունները կյանքի կոչելու գործընթացը հաջող ավարտի հասցնելու հարցում:
«Լինելով Շվեյցարիայում` նա անպայման պետք է հիշատակեր հայ-թուրքական գործընթացի ու արձանագրությունների մասին: Նա կամ պետք է կտրուկ քննադատեր Հայաստանին, ինչը Շվեյցարիայում ընդունելի չէր լինի, կամ լավ կեցվածք ընդուներ»,- ասաց քաղաքագետը:
Բանախոսը նաև կարծիք հայտնեց, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակներում Գյուլը, իրականում, նոր զարգացումների չի սպասում: «Թուրքիայում այսօր պարզ երևում է, թե ով է կազմում հարցերի օրակարգը: Դա ոչ թե Գյուլն է, այլ` Էրդողանը»,- եզրափակեց Սուրեն Զոլյանը:

Заявления Гюля в Швейцарии были продиктованы этикетом – политолог
Сделанные в Швейцарии президентом Турции Абдуллой Гюлем заявления об армяно-турецких отношениях были продиктованы требованием этикета, заявил сегодня журналистам ректор Государственного лингвистического университета им. В.Брюсова, политолог Сурен Золян.
Ранее А.Гюль заявил, что настроен решительно в вопросе доведения до логического конца процесса ратификации армяно-турецких протоколов.
«Находясь в Швейцарии, Гюль был обязан упомянуть про армяно-турецкий процесс и протоколы. Он должен был или резко осудить Армению, что стало бы неприемлемым в Швейцарии, или же выступить с положительным заявлением», - отметил С.Золян.
По его мнению, в процессе армяно-турецких отношений Гюль, на самом деле, не ожидает новых развитий.
«В Турции сегодня повестку вопросов составляет не Гюль, а Эрдоган. Это очевидно», - заявил политолог.