ԱՄՆ-ն չի բացառում Իրանի միջուկային հարցի ռազմական լուծումը
Միացյալ նահանգներն «արդեն բավականին երկար ժամանակ» քննարկում են իրանական միջուկային խնդրի ռազմական ճանապարհով լուծման հնարավորությունը, սակայն բանակցությունները մնում են որպես խնդրի լուծմանն ուղղված առաջնային քայլ: Այդ մասին CNN-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Շտաբերի պետերի կոմիտեի ղեկավար, ծովակալ Մայքլ Մալենը:
«Ես կարծում եմ, որ պետք է կենտրոնանալ երկխոսությոան և փոխգործակցության վրա, սակայն պետք է դրան իրատեսորեն մոտենալ, գնահատելով, թե արդյոք Իրանը մտադիր է վերջիվերջո ճշմարտությունն ասել և որևէ քայլ ձեռնարկել», - ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ, ասել է Մալենը:
Իրանը պնդում է, որ իր կողմից մշակվող միջուկային ծրագիրը բացառապես խաղաղ բնույթ ունի: Այդ առնչությամբ Մայքլ Մալենը նշել է. «Փաստացի տեղեկատվությունը և հետախուզական տվյալները, որոնք ես տեսել եմ, խոսում են այլ բանի մասին: Իրանը դեռ վստահորեն մտադիր է միջուկային զենք ստեղծել»:

США не исключают военное решение ядерной проблемы Ирана
США рассматривают возможность военного решения иранской ядерной проблемы уже «довольно продолжительное время», однако переговоры остаются приоритетным вариантом, заявил в интервью телеканалу CNN глава Комитета начальников штабов (КНШ) США адмирал Майкл Маллен (Mike Mullen).
«Я полагаю, что важно сфокусироваться на диалоге и взаимодействии, однако стоит подходить к этому с реализмом, оценивая, собирается ли Иран все-таки сказать правду и что-то сделать», - цитирует CNN слова Маллена.
Иран настаивает, что его ядерная программа имеет исключительно мирные цели.
«Фактически информация и разведданные, которые я видел, говорят о кардинально противоположном положении дел. Иран все еще твердо намерен создать ядерное оружие», - добавил респондент.