ԱՄՆ-ն չի բացառում Իրանի միջուկային հարցի ռազմական լուծումը
Միացյալ նահանգներն «արդեն բավականին երկար ժամանակ» քննարկում են իրանական միջուկային խնդրի ռազմական ճանապարհով լուծման հնարավորությունը, սակայն բանակցությունները մնում են որպես խնդրի լուծմանն ուղղված առաջնային քայլ: Այդ մասին CNN-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Շտաբերի պետերի կոմիտեի ղեկավար, ծովակալ Մայքլ Մալենը:
«Ես կարծում եմ, որ պետք է կենտրոնանալ երկխոսությոան և փոխգործակցության վրա, սակայն պետք է դրան իրատեսորեն մոտենալ, գնահատելով, թե արդյոք Իրանը մտադիր է վերջիվերջո ճշմարտությունն ասել և որևէ քայլ ձեռնարկել», - ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ, ասել է Մալենը:
Իրանը պնդում է, որ իր կողմից մշակվող միջուկային ծրագիրը բացառապես խաղաղ բնույթ ունի: Այդ առնչությամբ Մայքլ Մալենը նշել է. «Փաստացի տեղեկատվությունը և հետախուզական տվյալները, որոնք ես տեսել եմ, խոսում են այլ բանի մասին: Իրանը դեռ վստահորեն մտադիր է միջուկային զենք ստեղծել»:

Admiral Mike Mullen, chairman of the Joint Chiefs of Staff, told CNN Friday that the U.S. military has been thinking about military options on Iran “for a significant period of time” but added that diplomacy remained the focus of US efforts.
“I still think it’s important we focus on the dialogue, we focus on the engagement, but also do it in a realistic way that looks at whether Iran is actually going to tell the truth, actually engage and actually do anything,” Mullen said in an interview with CNN’s Fareed Zakaria GPS due to air on Sunday.
Iran has agreed to meet with a representative of the six big powers over its uranium enrichment drive, but diplomats and analysts see little chance of a breakthrough in the long-running dispute. Still, US officials, including Mullen, have warned that a military strike will only delay, not halt, Iran’s nuclear program and say convincing Tehran to abandon its nuclear program is the only viable long-term solution.