Բա էլ ի՞նչ երեսով Ալիևը Աստանա գնա
«WikiLeaks»-ի հրապարակած ԱՄՆ պետքարտուղարության փաստաթղթերում բացահայտված սենսացիաների մի բավական լուրջ չափաբաժին վերաբերում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի` մի շարք սկանդալային արտահայտություններին ու մեկնաբանություններին: Դրանք ոչ միայն բացահայտում են Ալիևի իրական դեմքը, այլև բոլոր առումներով խիստ անհարմար վիճակում են դնում Ադրբեջանի նախագահին:
Մասնավորաբար, փորձագետներից շատերի համոզմամբ, Ալիևը չափազանց ոչ նպաստավոր վիճակում է լինելու Աստանայում, ուր մի քանի օրից անցկացվելու է ԵԱՀԿ գագաթաժողովը: Ի մասնավորի, ԱՄՆ փոխպետքարտուղար Նիկոլաս Բերնսի հետ զրույցում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար Ալիևը առաջնային քայլերից է համարել… Հայաստանի միջազգային մեկուսացումը, կոշտ արտահայտություններով դժգոհել է Մինսկի խմբի համանախագահներից:
Մյուս կողմից` Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն է նույն Նիկոլաս Բերնսի հետ զրույցում խոստովանել, որ թե ղարաբաղյան հակամարտության և թե հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցերում հիմնական խոչընդոտը հենց Ալիևն է:
Վերջապես, նա իրեն թույլ է տվել վիրավորական արտահայտություններ ՌԴ ղեկավարների հասցեին:
Հիշեցնենք, որ ըստ վերոնշյալ փաստաթղթերի, Իլհամ Ալիևն ասել է, որ «բարձրաստիճան շատ պաշտոնյաներ Մեդվեդևին որպես լիդեր չեն ընդունում», և որ ինքն է տեսել, «թե ինչպես է Դմիտրի Մեդվեդևն ընդունում որոշումներ, որոնք նախքան կյանքի կոչվելը պահանջում են հետագա հաստատում»: Ալիևը կարծում է, որ Ռուսաստանի նախագահը շրջապատված է մարդկանցով, որոնց նա չի վերահսկում: Ավելին, Ադրբեջանի նախագահը համարում է, որ Մեդվեդևի որոշումները, հավանաբար, հաստատվում են վարչապետի գրասենյակում:

After all this, how will Aliyev appear in Astana?
Most of WikiLeaks sensations relate to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s scandalous expressions and commentaries which not only unmask Aliyev but also put him in an awkward position.
Particularly, many experts believe Aliyev will be in a very unfavorable situation in Astana which will be hosting OSCE summit. In particular, Aliyev told Under Secretary of State for Political Affairs Bill Burns that Armenia’s international isolation is needed for settlement of the Nagorno Karabakh conflict; he expressed discontent with Minsk Group Co-chairs with rude expressions.
Turkish Deputy Foreign Minister Feridun Siniroglu told Bill Burns that Aliyev hinders the resolution of the Nagorno Karabakh conflict and Armenian-Turkish rapprochement.
Lastly, Aliyev said that he considers Medvedev "a modern, new-generation intellectual," surrounded by people whom he does not control. He said that he has personally witnessed Medvedev taking decisions that then required further approval before they were implemented. He added, "Many high-ranking officials don't recognize (Medvedev) as a leader."