Wikileaks -ի դոսյե. Իրանի հրթիռները կարող են հասնել Եվրոպա
Իրանը ԿԺԴՀ-ից ձեռք է բերել ռուսական օրինակով ստեղծված ժամանակակից հրթիռների շարք, որոնց հեռահարությունը Իսլամական հանրապետությանը թույլ կտա հարված հասցնել ինչպես Արևմտյան Եվրոպայի մայրաքաղաքներին, այնպես էլ հասնել Մոսկվա: Այս մասին, ՌԻԱ Նովոստիի համաձայն, երկուշաբթի հաղորդում է ամերիկյան New York Times թերթը` հղում անելով Wikileaks կայքի նյութերին:
Ինչպես հայտնի է դարձել հաղորդագրությունից, որը թվագրված է 2010 թ. փետրվարի 24, Իրանը Հյուսիսային Կորեայից գնել է R-27 շարքի 19 հրթիռներ, որոնց հզորությունը զգալիորեն գերազանցում է Վաշինգտոնի կողմից պաշտոնապես ճանաչվածը:
Թերթը նշում է, որ ավելի վաղ փորձագետները ենթադրում էին, որ այդպիսի հրթիռների առանձին բաղադրամասեր կարող էին հայտնվել Իրանում, սակայն տեղեկությունն այն մասին, որ հրթիռները երկիր են բերվել լիովին պատրաստ վիճակում, անակնկալ է դարձել:

Досье Wikileaks: Ракеты Ирана могут достичь Европы
Иран приобрел у КНДР серию выполненных по российскому образцу современных ракет, дальность полета которых позволит Исламской республике нанести удар как по столицам стран Западной Европы, так и достичь Москвы. Об этом, согласно РИА Новости, сообщает в понедельник американская газета New York Times со ссылкой на материалы сайта Wikileaks.
Как стало известно из телеграммы, датированной 24 февраля 2010 года, Иран приобрел у Северной Кореи 19 ракет серии R-27, мощность которых значительно превосходит официально признанную Вашингтоном.
Газета отмечает, что ранее эксперты предполагали, что отдельные компоненты таких ракет могли оказаться в Иране, однако информация о том, что ракеты были доставлены в страну в полной комплектации, стала неожиданностью.