ՌԴ և ՀՀ միջտարածաշրջանային համագործակցության համաժողով` Երևանում
Հաջորդ տարվա սկզբին Երևանում տեղի կունենա Ռուսաստանի և Հայաստանի միջտարածաշրջանային համագործակցության համաժողով, որին կմասնակցեն երկու երկրների մարզերի ղեկավարները:
Ֆորումի կազմակերպչական հարցերը քննարկելու համար ռուս-հայկական բարեգործական «Պատվո գործ» կազմակերպության համանախագահ, ՌԴ տարածաշրջանների և ՀՀ միջև կապերի հարցերով «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» կազմակերպության բաժնի ղեկավար Անդրանիկ Նոկողոսյանը մի շարք հանդիպումներ է ունենեցել Ռուսաստանի տարածաշրջանների ղեկավարների հետ:
Երկու երկրների տարածաշրջանների միջև արդյունավետ փոխգործակցությունն ապահովում են Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատունը` դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյի ղեկավարությամբ և «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» կազմակերպության ներկայացչությունը` Վիկտոր Կրիվոպուսկովի գլխավորությամբ:
Ֆորումի կազմակերպման գաղափարը ստացել է ՀՀ նախագահի և վարչապետի աջակցությունը: Համաժողովին նախատեսվում է նաև իրականացնել նորարարական համագործակցության լայնածավալ միջռեգիոնալ ցուցահանդես:
Վորոնեժում Անդրանիկ Նիկողոսյանը լրագրողներին ասել է, որ համաժողովի իրականացումը կխթանի երկու երկրների մարզերի միջև մշակութային և առևտրա-տնտեսական կապերի զարգացմանը: Նրա խոսքով` համաժողովը ավարտին կհասցնի այն ժամանակները, երբ ավանդույթի համաձայն միջտարածաշրջանային համաձայնության առարկաները միայն թղթի վրա էին ամրագրվում:
«Այսուհետ այդպես չի լինեու», - ըստ «Պատվո գործը» կազմակերպության մամլո ծառայության, նշել է Ա.Նիկողոսյանը` հայտնելով, որ հանդիպումներ է ունեցել Յարոսլավլի, Նիժնի Նովգորոդի և Օրենբուրգի մարզերի ղեկավարության հետ:

Главы регионов России и Армении проведут форум в Ереване
В начале следующего года в Ереване планируется проведение форума межрегионального сотрудничества с участием глав регионов России и Армении.
Для обсуждения организационных вопросов форума сопредседатель Российско-армянской благотворительной организации «Дело чести», руководитель отдела по связям субъектов Российской Федерации с Республикой Армения представительства Россотрудничества Андраник Никогосян провел ряд встреч с руководителями субъектов России. Эффективное взаимодействие регионов двух стран обеспечивают Посольство России в Армении во главе с послом Вячеславом Коваленко и представительство Россотрудничества под руководством Виктора Кривопускова.
Идея организации форума поддерживается со стороны Президента и премьер-министра Армении. В дни форума намечается также проведение масштабной межрегиональной выставки инновационного сотрудничества.
Сопредседатель организации «Дело чести» Андраник Никогосян на состоявшейся вчера встрече с журналистами в Воронежской области отметил, что реализация форума даст сильный стимул для развития как культурных, так и торгово-экономических связей между регионами двух стран. Никогосян подчеркнул важность форума в плане развития среднего и малого бизнеса, а также создания новых рабочих мест. Он заявил, что форум станет концом той традиции, в соответствии с которой межрегиональные соглашения между субъектами годами оставались подписанными, но нереализованными.
«Впредь будет иначе»,- согласно пресс-службе организации «Дело Чести», заявил Никогосян, отметив, что в рамках этого визита в Россию у него еще намечается ряд встреч с руководством Ярославской, Нижегородской и Оренбургской областей.